Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła otwierając XIII edycję EEC, że nie ma lepszego miejsca do dyskusji na temat odbudowy po pandemii niż Katowice, które były wypełnione kopalniami, a teraz są bijącym sercem kultury, architektury, sportu i działań biznesowych.
- Katowice pokazują, jak ogromne szanse daje nam transformacja. Gospodarka oparta na węglu nie może być kontynuowana, bo szkody wyrządzone klimatowi są zbyt wielkie – podkreśliła.
Dodała, że zmiany klimatyczne zostały spowodowane przez człowieka i to człowiek może coś z tym zrobić.
- Gospodarka bez niszczenia przyrody, bez szkody dla naszych dzieci. Konsumenci już teraz domagają się czystych, zielonych produktów. To dobre wiadomości, że jedna trzecia autobusów elektrycznych trafiajacych na unijny rynek produkowana jest w Polsce. Sektor czystej energii rozwija się tu prężnie dzięki energetyce wiatrowej. Polska to też kuźnia innowacji, przykład to produkcja akumulatorów – wyliczyła.
Szefowa KE uważa, że nie należy obecnie już pytać o to, czy należy przeprowadzić transformację energetyczną. Teraz trzeba zastanawiać się jak przyspieszyć ten proces, by był korzystny też dla takich regionów jak górniczy Śląsk.
- Tego roku zaprezentujemy mapę drogową. Możemy w cele klimatyczne zainwestować aż 500 mld euro. To przyspieszy transformację gospodarki, pozwoli nam np. zwiększyć infrastrukturę związaną z produkcją i wykorzystaniem czystego wodoru, zwiększyć sieć ładowania dla samochodów elektrycznych. Wykonamy duży krok do przodu. Dzięki specjalnym funduszom ograniczymy też rachunek, jaki za transformację zapłacą obywatele i mali przedsiębiorcy. Potrzebujemy jednak liderów, odważnych pomysłów - mówiła.
Podkreśliła, że KE wspiera pionierów zmian.
- Wspólnie może my zbudować gospodarkę wolną od węgla. Wykonać krok w stronę nowej przyszłości – podsumowała Ursula von der Leyen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Żeby Polska była Polska / Polską. Pomyślcie o prawdziwej przyszłości jaką daje silna gispodarka a nie skansen Europa.
Zaczniecie myśleć jak 40% dochodu oddacie na ogrzewanie domu. Cierpliwości. Pusty portfel przypomni że chodzenie do piwnicy nie było takie złe a noszenie węgla do piwnicy można porównać do cardiocross. Cierpliwości - popatrzcie na Szwecję jak było kilka dni poniżej -10.
Aż pewnego wieczora przestanie wiać! Już tej zimy zacznie się negowanie ekowariactwa. Czy to uratuje nasze kopalnie? Wątpliwe. Równolegle Niemcy w 2020 r. uruchamiają elektrownię Datteln 4 i ciagle są największym konsumentem węgla w UE!