Przy umacniającym się dolarze i przewadze spadków na giełdach w USA krajowe indeksy na koniec czwartkowej sesji w większości pozostały bez większych zmian. Wyjątkiem były małe spółki, których indeks stracił 0,6 proc. Zarówno w sWIG80, jak i WIG20 spadkami wyróżnił się sektor górniczy.
Kolejny dzień z rzędu słabszego zachowania szerokiego rynku akcji, w tym także naszego. Najsłabiej na GPW wypadł indeks małych spółek, który w ostatnim czasie przyzwyczaił inwestorów do bicia kolejnych historycznych rekordów. Widać teraz realizację zysków, jednak w długim terminie trend wzrostowy na sWIG80, ale też i na WIG20, pozostaje bez zmian - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Bank Polska Lukas Cinikas.
W czwartek WIG20 wzrósł o 0,09 proc. do 2.357,28 pkt., a WIG zniżkował o 0,05 proc. do 71.674,66 pkt. Indeks średnich spółek po trzech dniach wzrostów i wyznaczeniu nowego 14-letniego maksimum poszedł w dół o 0,07 proc. do 5.366,56 pkt. sWIG80 stracił 0,56 proc. do 21.555,55 pkt.
W tym czasie w Europie rosła większość głównych indeksów, w tym także niemiecki DAX (+0,4 proc.). Z kolei indeksy w USA zniżkowały po ok. 0,6 proc.
Największym obciążeniem krajowych indeksów były spółki surowcowe - w sWIG80 najmocniej traciła Bogdanka, a w WIG20 KGHM i JSW. Ponadto dzisiejsza sesja na JSW była bardzo zmienna. Jeszcze rano widoczne były wzrosty, jednak skończyło się na 6-proc. spadku, przy bardzo dużych obrotach (172 mln zł) - dodał.
Indeks sektora górniczego tracił najmocniej i poszedł w dół o 3,7 proc. Od rana zniżkował KGHM i zakończył sesję 3,3 proc. pod kreską, z drugimi obrotami na GPW (151 mln zł). JSW oraz Bogdanka początkowo rosły, kontynuując trwający od początku miesiąca trend, jednak w drugiej połowie sesji obie spółki znalazły się na minusie. JSW zakończyło sesję jako lider spadków w WIG20 (6 proc.) i obrotów (172 mln zł). Bogdanka traciła najmocniej w sWIG80 (-7,6 proc.)
W notowania surowców uderzył umacniający się dolar, który zyskiwał po mocnych danych o sprzedaży detalicznej - zauważył.
Jak podali statystycy Departamentu Handlu sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła ona o 0,7 proc. mdm, wobec spodziewanego spadku o 0,8 proc. mdm. Ponadto indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed we wrześniu wzrósł do 30,7 pkt. z +19,4 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie +18,8 pkt.
Jeśli chodzi o WIG20 to trwa faza wyczekiwania przed jutrzejszym dniem trzech wiedźm, czyli rolowaniem kontraktów terminowych. Ostatnia godzina piątkowego handlu to może być czas wysokiej zmienności, więc wnioski co do dalszego zachowania indeksu mogą wyklarować się dopiero w przyszłym tygodniu - powiedział Cinikas.
W czwartek obroty na GPW nieco przekroczyły 1,3 mld zł, z czego ponad 1 mld zł przypadł na WIG20.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.