Od poniedziałku Zarząd Transportu Metropolitalnego, organizujący komunikację miejską na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, rozpoczął zbieranie opinii pasażerów i mieszkańców nt. działania uruchamianych od wiosny br. własnych linii autobusowych, tzw. metrolinii.
Dotąd, w trzech etapach 8 maja, 3 lipca i 7 sierpnia br., wprowadzono 10 metrolinii. Według wcześniejszych zapowiedzi do końca br. takich linii - oznaczonych literą M oraz liczbą - ma być 31. Wraz z uruchomieniem nowych połączeń zapowiadano, że ich funkcjonowanie ma być badane pod kątem potrzeb pasażerów - na tej podstawie co pół roku wprowadzane mają być ew. zmiany.
Jak wynika z informacji przekazanych w poniedziałek przez biuro prasowe GZM, po czterech miesiącach od uruchomienia pierwszych metrolinii Metropolia chce zasięgnąć opinii na ich temat. W tym celu powstała ankieta, którą można wypełniać do 3 października br., a dzięki której możliwe ma być lepsze dopasowanie systemu transportu zbiorowego ZTM do potrzeb i oczekiwań mieszkańców.
Ankieta na stronie metropoliagzm.pl/ankieta umożliwia zrealizowanie konsultacji społecznych z uwzględnieniem aspektu przestrzennego. Uczestnicy mogą zaznaczać miejsca, między którymi się przemieszczają, a także przystanki i linie autobusowe. W ten sposób mogą ocenić m.in. czas przejazdu, wygodę korzystania z transportu zbiorowego czy jakość oczekiwania na przesiadkę.
Organizacja transportu publicznego to zadanie własne miast i gmin, w obrębie GZM przekazane przez samorządy członkowskie zrzeszającej je Metropolii. Utrzymywane jest ze składki zmiennej opłacanej co roku przez gminy oraz z biletów. Finansowane bezpośrednio przez GZM linie metropolitalne mają być jedną z pierwszych zmian układu komunikacji publicznej w Metropolii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.