W poniedziałek, 13 września, kilkanaście minut przed godziną 9. wystartował XVI Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego Katowice-Warszawa. Linia startu byłą tradycyjnie zlokalizowana pod Krzyżem-Pomnikiem znajdującym się przy kopalni Wujek.
Biegaczy żegnało spore grono kibiców wśród, których nie zabrakło m.in. wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, prezydenta Knurowa Adama Ramsa, wiceprezydenta Katowic Mariusza Skiby, szefa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Roberta Ciupy oraz wiceprezesa Polskiej Grupy Górniczej ds. pracowniczych Jerzego Janczewskiego. To właśnie węglowa spółka jest głównym partnerem tego wydarzenia.
Słowa biegaczy skierował premier Mateusz Morawiecki, który przypomniał, że w tym roku obchodzimy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek. List odczytał wojewoda śląski Jaropsław Wieczorek, który życzył uczestnikom spokojnego biegu i wytrwałości. Powodzenia życzyli także prezydent Rams oraz wiceprezydnet Skiba, który sam uczestniczył w biegu.
Przed startem biegacze oraz licznie przybyłe delagacje złożył kwiaty i znicze pod Krzyżem-Pomnikiem. Nie zabrakło w tym gronie uczniów z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dziewięciu z Wujka.
Przed startem była także chwila na pamiątkowe zdjęcie.
Przypomnijmy, że celem pielgrzymki jest grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymka odbywa się na zasadzie sztafety biegowej. Odcinek od podwarszawskich Janek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki pielgrzymi pobiegną zwartą grupą.
Organizatorami wydarzenia są m.in. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r. oraz NSZZ Solidarność.
Warto przypomnieć, że w tym roku minie 40 lat od brutalnej pacyfikacji kopalni Wujek. Wówczas od kul zomowców zginęło dziewięciu górników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.