Do końca 2021 r. potrwa weryfikacja bazy danych dokumentacyjnych polskich obszarów morskich, prowadzona przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Większość działań z tego zakresu prowadzi Oddział Geologii Morza w Gdańsku. Na czym polega zadanie i jaki jest sposób jego realizacji?
- Celem zadania jest modernizacja, aktualizacja i weryfikacja bazy morskich danych geologicznych, w ramach której PIG-PIB gromadzi wszystkie dane pochodzące z prowadzonego od lat 60-tych XX wieku rozpoznania geologicznego pokrywy kenozoicznej polskich obszarów morskich. Prace wykonywane są zgodnie z wytycznymi przyjętymi dla podsystemów funkcjonujących w ramach Centralnej Bazy Danych Geologicznych (CBDG) prowadzonej i rozwijanej przez PIG-PIB - wyjaśnia Anna Bagińska, kierownik Biura Promocji i Komunikacji w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym.
Zadanie pod nazwą „Baza danych punktów dokumentacyjnych polskich obszarów morskich - weryfikacja i harmonizacja zasobów oraz integracja z Centralną Bazą Danych Geologicznych” realizowane jest od 2018 r. Celem prac jest weryfikacja, uzupełnianie i normalizacja wszystkich warstw litologicznych wykazanych w poszczególnych rdzeniach, czyli punktach dokumentacyjnych, na podstawie ich opisów makroskopowych. W ramach prac m. in. rozbudowano strukturę bazy morskich danych geologicznych w zakresie umożliwiającym gromadzenie wyników datowań izotopami węgla 14C i ołowiu 210Pb oraz oznaczeń zawartości cezu 137Cs. Sporządzono też mechanizmy selekcji i raportowania danych, które są niezbędne do generowanie kart otworów na podstawie zgromadzonego zasobu morskich danych geologicznych.
Lepsze poznanie dna morskiego przydatne będzie inwestorom, planującym np. prowadzenie wydobycia kopalin spod powierzchni wody, lub zamierzających budować obiekty na morzu. Poza przedsiębiorcami korzyść z badań odnieść mogą naukowcy, organy administracji morskiej przygotowujące plany zagospodarowania przestrzennego lub plany ochrony brzegów morskich a także służba geologiczna. Dzięki badaniom możliwe będą np. działania zmierzające do rozszerzenia bazy surowcowej.
- Zadanie zostanie zakończone pod koniec 2021 roku. Jego efektem będzie zmodernizowana, uzupełniona i zweryfikowana baza morskich danych geologicznych funkcjonująca jako podsystem CBDG. Umożliwi to m. in. generowanie „na żądanie” i udostępnianie danych geologicznych w postaci kart otworów - dodaje Anna Bagińska z PIG-PIB.
Baza morskich danych geologicznych powstała w 1985 r. Dotychczas prowadzono tylko prace utrzymaniowe. Teraz po raz pierwszy podjęto się prac modernizacyjnych i weryfikacyjnych, ingerujących w pierwotną koncepcję funkcjonowania bazy danych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.