W najnowszym wydaniu Górniczej przeczytasz o 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, przejęciu udziałów PGG, Tauron Wydobycie i Węglokoksu Kraj przez Skarb Państwa oraz święcie szczygłowickiej kopalni i przygotowaniach branży do czwartej fali koronawirusa. Zapraszamy do lektury już w czwartek!
Uroczystości okazji 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego odbyły się 3 września, w Jastrzębiu-Zdroju.
- Obchody rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Przewodniczył mu metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Potem przeniosły się pod kopalnię Zofiówka, a dokładnie pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego. W uroczystościach uczestniczył m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, szef śląsko-dąbrowskich struktur związku Dominik Kolorz, a także parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowcy i szefowie spółek węglowych – pisze red. Maciej Dorosiński.
Bezpieczni z Bobrka to artykuł red. Kajetana Berzowskiego, w którym czytamy: - Górnicy z oddziału GRP-1 kopalni Bobrek-Piekary należącej do Węglokoksu Kraj znaleźli się na pierwszym miejscu rankingu BHP. Już po raz kolejny udowodnili, że można pracować wydajnie, a zarazem bezpiecznie.
W najnowszej Górniczej polecamy też rozmowę z Tomaszem Heryszkiem, prezesem Węglokoksu pt. Poradzimy sobie z każdym wyzwaniem.
- Kolejne miesiące i tygodnie to będzie dla nas niezwykle ważny czas ogromnych wyzwań. Planujemy przede wszystkim przegląd opcji strategicznych, optymalizację naszych linii biznesowych, a pod koniec roku prezentację nowego wieloletniego planu strategicznego. Równolegle, w ramach konsolidacji sektora wydobywczego górnictwa węgla kamiennego, przeprowadzamy proces wyceny naszego pakietu ponad 18 proc. akcji Polskiej Grupy Górniczej oraz 100 proc. udziałów w spółce Węglokoks Kraj oraz sprzedaż tychże w ręce Skarbu Państwa. Takie działanie pozwoli nam na odzyskanie tzw. bankowalności, ponieważ skutkiem wdrażania przez instytucje finansowe klimatycznych strategii ESG, jako Grupa Węglokoks odczuwamy bardzo mocno deficyt dłużnego pieniądza obrotowego i inwestycyjnego – mówi prezes Heryszek.
Funkcjonujący dziś w ramach Jastrzębskiej Spółki Węglowej ruch Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice obchodzi właśnie swoje 60. urodziny.
- Pierwsze plany związane z rozcinką złoża kopalni Szczygłowice powstały w połowie lat 50. ub. stulecia. Opracowali je inżynierowie z Działu Inwestycji kopalni Knurów pod kierunkiem inż. Pawła Tkocza. On też pełnił potem funkcję pierwszego dyrektora zakładu. Pierwszy wózek z węglem wyjechał na powierzchnię 1 lipca 1961 r. Dokładnie 23 września tegoż roku uroczyście otwarto bramy nowej kopalni – pisze red. Berezowski.
Zapraszamy też do lektury tekstu pt. Przepracowały po 300 tysięcy godzin red. Aldony Minorczyk-Cichy o tym, jak na naszych oczach kurczy się węglowa energetyka, kolejne bloki są wyłączane z eksploatacji, a nowe już nie będą budowane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.