W środę europosłanka Jadwiga Wiśniewska złożyła na ręce przewodniczącego Komisji Europejskiej pytania, które dotyczą opieszałości KE w kwestii oceny polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
Ma to związek z faktem, że w przestrzeni medialnej pojawiały się wypowiedzi komisarzy sugerujące, że opóźnienie ma związek z wnioskiem złożonym do Trybunału Konstytucyjnego przez premiera Mateusza Morawieckiego ws. nadrzędności polskiej Konstytucji nad prawem europejskim.
Poniżej treść pisma i zapytania europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej:
Komisarz Paolo Gentiloni powiedział, że opóźnienie KE w sprawie wydania opinii o polskim Krajowym Planie Odbudowy ma związek z wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny wyższości polskiej Konstytucji nad prawem europejskim.
Jednocześnie Komisja pozytywnie zaopiniowała KPO przedstawiony przez Niemcy, chociaż niemiecki Trybunał w maju ub.r. w tej samej sprawie orzekł o pierwszeństwie Konstytucji Niemiec nad prawem unijnym.
Ponadto, zgodnie z art. 19 Rozporządzenia PE i Rady (UE) 2021/241 z dnia 12 lutego 2021 r., KE nie dotrzymała obowiązującego terminu na rozpatrzenie polskiego KPO, który minął na początku sierpnia. Przypomnę jednocześnie, że polskie władze złożyły KPO w terminie, a 12 lipca, bez zastrzeżeń, zakończyły dialog techniczny z KE.
W związku z powyższym:
Jakie są przyczyny opóźnienia KE w wydaniu opinii o polskim KPO i na jakich merytorycznych przesłankach się opierają?
Czy opinia wyrażona przez komisarza Paolo Gentiloniego jest oficjalnym stanowiskiem Komisji Europejskiej?
Kiedy Komisja Europejska zakończy procedurę opiniowania polskiego KPO i skieruje go do zatwierdzenia przez Radę UE?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.