Eksploatację najdłuższych ścian ostatnich lat zakończy niebawem ruch Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice. Ich wybiegi dochodziły do 2 km. W br. kierownictwo zakładu planuje jeszcze uruchomienie kolejnych dwóch ścian.
Ruch Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice z roku na rok zwiększa produkcję węgla koksowego. Stanowi on już 82 proc. całej produkcji ruchu wynoszącej ok. 10 tys. t surowca netto na dobę. W ciągu najbliższych tygodni swój bieg zakończą trzy ściany: XXV w pokładzie 405/3, XVI w pokładzie 407/3 oraz druga XVI w pokładzie 405/1. Roboty prowadzą tam oddziały wydobywcze: G1, G2 i G3.
Działania profilaktyczne
– Ściany są silnie zagrożone metanowo. Prowadzimy zatem szerokie działania profilaktyczne. Funkcjonują chodniki drenażowe, którymi odprowadzany jest metan do stacji odmetanowania na powierzchni. Wykonywane są również otwory pokładowe. Mimo trudnych warunków geologiczno-górniczych tempo robót w ścianach jest zadowalające. Wykonujemy plan techniczno-ekonomiczny. W lipcu został on nawet przekroczony o 75 tys. t – podkreśla Witold Kania, kierujący górniczymi robotami przygotowawczymi.
Wszystkie trzy eksploatowane obecnie ściany charakteryzowały bardzo duże wybiegi, największe w ciągu ostatnich dwóch dekad. Pod tym względem brylowała zwłaszcza ściana XVI, gdzie funkcjonuje dwumetrowy kompleks obudowy zmechanizowanej. Jak zapewniają górnicy – bardzo dobrze się sprawdza. Jest w użyciu od półtora roku i będzie służył do eksploatacji kolejnych ścian. Wrażenie robiła także wysokość ścian. W przypadku ściany XXV było to 4,2 m! Do tak specyficznych frontów robót zaangażowane zostały nietypowe kombajny. Maszyny wyposażone w większe niż zwykle stosowane w polskim górnictwie węglowym organy urabiające mają moc 700 kW i zasilane są napięciem 3,3 kV.
W br. w ruchu Szczygłowice uruchomione zostaną jeszcze dwie ściany – VI w pokładzie 404/4 oraz XXII w pokładzie 405/1. Pierwsza z nich będzie miała ok. 1600 m wybiegu. W pokładzie 404/4 jeszcze nie fedrowano.
– Nie spodziewamy się tam większych zagrożeń – uspokaja Witold Kania.
W 2022 r. ruch Szczygłowice nie zwolni tempa. W planie są trzy kolejne ściany, w tym IV zlokalizowana w pokładzie 408/3. Jej rozruch zaplanowany został na pierwszy kwartał. Roczne wydobycie ruchu Szczygłowice przekracza 2 mln t węgla. Równocześnie drążonych jest ok. 9 wyrobisk korytarzowych, których roczny postęp wynosi ok. 11 km. Utrzymanie odpowiedniego tempa robót uwarunkowane jest inwestycjami, zwłaszcza w przygotowaniu nowych frontów robót, w tym drążenia i rozbudowy istniejących wyrobisk na poziomach 650 m i 850 m, co umożliwia rozcinanie kolejnych pokładów węgla i usprawnia układ transportu maszyn, urządzeń oraz urobku.
Planowane inwestycje
W ciągu ostatnich lat m.in. zmodernizowano Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla zwiększając możliwości produkcji węgla koksującego, zbudowano stację wentylatorów głównego przewietrzania przy szybie VI, uruchomiono produkcję energii elektrycznej wytworzonej w agregatach gazowych uniezależniając się częściowo od zewnętrznych dostawców energii i zakupiono cztery nowoczesne, wysokowydajne kompleksy ścianowe.
Planowane na kolejne lata główne zadania inwestycyjne obejmą: budowę układu klimatyzacji centralnej, pogłębienie szybu I do poziomu 1050 m, unowocześnianie parku maszynowego, rozbudowę sieci wyrobisk dołowych głównie na poziomie 850 m i 1050 m, wreszcie modernizację głównej drogi dojazdowej oraz dróg w rejonie placów składowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.