W piątek, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się obchody związane z 41.rocznicą podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Rozpoczną się od nabożeństwa o godz. 9.00 odprawionego w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1A). Na godz. 10.45 są natomiast zaplanowane uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego (plac im. Tadeusza Jedynaka przed ruchem Zofiówka).
Porozumienie Jastrzębskie było trzecim podpisanym w ramach Porozumień Sierpniowych. Pierwsze było w w Szczecinie (30 sierpnia), drugie w Gdańsku (31 sierpnia), trzecie w Jastrzębiu-Zdroju (3 września), a czwarte i ostatnie w Dąbrowie Górniczej (11 września).
W porozumieniu - podpisanym w ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka) - górnicy poparli nie tylko 21 postulatów z Gdańska, ale także wysunęli swoje własne. Obok tych związanych z poprawą warunków pracy w górnictwie domagali się oni również wprowadzenia zasad uniwersalnych, mających powszechnie obowiązywać w zakładach pracy na terenie całej Polski, czyli ustalenie jednolitych świadczeń rodzinnych, bezwzględne wprowadzenie wolnych sobót i niedziel.
Strajk w jastrzębskiej kopalni rozpoczął się 28 sierpnia na nocnej zmianie i miał przede wszystkim charakter solidarnościowy z protestującymi załogami Gdańska i Szczecina. Porozumienie podpisano 3 września ok. 5.40 rano, po kilkunastu godzinach negocjacji. Do 21 postulatów gdańskich górnicy dołożyli własne, było ich osiem.
Więcej o wydarzeniach z sierpnia 1980 r. będzie można przeczytać w najbliższym numerze Górniczej. Swoimi wspomnieniami z tego okresu podzielił się z nami Grzegorz Stawski - sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego, uczestniki Okrągłego Stołu, działacz Solidarności, który Manifeście Lipcowym pracował w latach 1977-1996.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.