Dziś, w poniedziałek 20 września, w Katowicach rusza 13. edycja największej imprezy biznesowej Europy Centralnej – Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress). Potrwa do 22 września. Organizatorzy zaplanowali ponad sto debat na najaktualniejsze zagadnienia gospodarcze, kilkanaście bloków tematycznych.
To będą trzy dni wypełnione dyskusjami, prezentacjami, spotkaniami, wymianą doświadczeń polityków, przedstawicieli europejskich rządów, międzynarodowego grona inwestorów i przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki.
Głównym tematem Kongresu będzie odbudowa i przebudowa Europy. Wśród innych kluczowych zagadnień znalazły się także m.in.: energetyka i transformacja, Europejski Zielony Ład, międzynarodowy handel i relacje gospodarcze oraz przyspieszenie cyfryzacji, obywatel i konsument w czasach nowej normalności – są to wybrane z głównych nurtów tematycznych wrześniowych debat.
Wyzwania dla polskiego sektora energetycznego – zielona transformacja i jej wypływ na realizację idei zrównoważonej gospodarki to zagadnienia, o których porozmawiają uczestnicy pierwszego dnia debat w ramach bloku „Energia i transformacja”.
Wsparcie czy wyzwanie w drodze do sprawiedliwej transformacji? Projekty legislacyjne w pakiecie: od odnawialnych źródeł energii poprzez efektywność energetyczną, budownictwo i podatki po system handlu emisjami. Finansowe i społeczne koszty transformacji oraz jak je rozłożyć sprawiedliwie? Graniczny podatek węglowy a ewolucja systemu EU ETS czy konieczne są zmiany? To pytania, na które odpowiedzą uczestnicy debaty pt.: Energetyka. Pakiet „Fit for 55”.
Inwestycje w źródła niskoemisyjne. Miks energii na krajowym rynku. Polityka energetyczna Polski do 2040 r. Ile OZE w systemie i pod jakimi warunkami? To z kolei główne zagadnienia debaty pt.: „Zielona transformacja energetyki” .
Z kolei drugiego dnia kongresu zaplanowano debatę pt. „Energia odnawialna w Polsce i na świecie”. Jak zapewnić stabilność systemu – magazynowanie energii i paliwa „przejściowe”? Czy zostanie wprowadzony aukcyjny system wsparcia OZE do 2026 r.? To jedne z pytań, na które odpowiedzą zaproszeni eksperci. W ramach tej sesji paneliści dyskutować będą na tematy związane z fotowoltaiką i generacją wiatrową, energią wodorową czy biogazem. Przedstawią trendy, technologie, koszty, regulacje, a także omówią korzyści społeczne, gospodarcze, ekonomiczne wynikające ze stosowania energii odnawialnej.
Strukturze polskiego rynku energii przyjrzą się uczestnicy sesji pt. „Rynek energii w Polsce”. Paneliści wezmą pod lupę m.in.: ceny energii i czynniki jej kształtowania, koszt paliw, CO2, pomocy publicznej, importu energii i główne trendy, a także ceny energii i płynność rynku hurtowego po zniesieniu obliga giełdowego, regulacje i możliwości konkurowania. Omówione zostaną koszty energii w kosztach firm i wydatkach gospodarstw domowych, a także plany rządu w kwestii uwolnienia cen energii dla gospodarstw domowych.
Swoją obecność w debatach potwierdzają przedstawiciele biznesu, polscy i europejscy politycy, eksperci i naukowcy.
Kongresowym debatom towarzyszą także prestiżowe konkursy – trwają już kolejne edycje zmagań w ramach Start-up Challenge, plebiscytu Top Inwestycje Komunalne i rankingu Inwestor bez Granic.
Organizator wydarzenia, Grupa PTWP przez cały rok prowadzi szereg aktywności pod marką EEC, różnorodnych co do formuły, rozplanowanych w czasie i dopasowanych do nowych realiów – od wydarzeń – takich jak zorganizowana w lutym II edycja EEC Trends Online, poprzez publikację raportów, rozmowy i debaty poświęcone trendom kształtującym naszą najbliższą przyszłość, kolejną odsłonę EEC Online w terminie 24-25 maja br. aż po kulminację – 13. edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego w dniach 20-22 września 2021 r.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach od 2009 roku gromadzi reprezentantów biznesu, prezesów czołowych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne oraz polityków i ekspertów z kraju, Europy i świata.
Więcej informacji na stronie: www.eecpoland.eu/pl/
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.