Główny Instytut Górnictwa zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji z serii „Górnicze Zagrożenia Naturalne” (GZN), która odbędzie się w dniach 8-10 listopada 2021 r. w hotelu JAWOR w Jaworzu k. Bielska-Białej. To już 28. edycja konferencji, która organizowana jest przez GIG wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Komisję Górniczą PAN Oddział w Katowicach. Spotkania praktyków i naukowców z cyklu GZN (wcześniej Tąpania) są ważnym forum wymiany doświadczeń na temat bezpiecznego prowadzenia eksploatacji.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji są „Zagrożenia naturalne – oddziaływanie na człowieka i środowisko”. Tematyka szczegółowa obejmuje takie obszary jak: zagrożenia sejsmiczne i tąpaniami, zagrożenia aerologiczne, zagrożenie radiacyjne, stateczność wyrobisk górniczych. W ramach konferencji odbędą się również trzy specjalne sesje poświęcone w całości projektom realizowanym przez organizatora i partnerów z przemysłu górniczego. Będzie to sesja poświęcona Centrum Doskonałości w Obszarze Metanu z Kopalń, sesja projektu PICTO, który ukierunkowany jest na poprawę zarządzania ryzykiem dla środowiska i zdrowia w wysokowydajnych rejonach wydobywczych w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego oraz sesja poświęcona projektom Epos.pl, Epos.pl Plus i PostMinQuake.
Celem projektów EPOS jest budowa specjalistycznych poligonów pomiarowych oraz ich integracja z międzynarodowymi bazami danych, serwisami i usługami, realizowanymi w ramach europejskiego programu EPOS, European Plate Observing System. Jest to największy europejski program rozwoju infrastruktury badawczej w naukach o Ziemi, pozwalający lepiej zrozumieć geozagrożenia, również te związane z eksploatacją złóż. Projekt PostMinQuake ma za zadanie określenie mechanizmów i przyczyn wstrząsów sejsmicznych na terenach pogórniczych.
W tym roku konferencja GZN 2021 organizowana jest w trybie hybrydowym. Organizatorzy zapraszają do zgłaszania prezentacji. Artykuły zgłoszone na konferencję będą publikowane w formie punktowanej monografii. Dla osób chętnych istnieje możliwość publikacji w „Journal of Sustainable Mining” (w j. angielskim) oraz w „Przeglądzie Górniczym”. Więcej informacji i możliwość zgłoszenia znajdują się na stronie: http://gzn.gig.eu/
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.