Przeprowadzona w środę 25 sierpnia na EEX w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji CO2 została rozliczona po kursie 56,63 euro. Uczestnicy zgłosili zapotrzebowanie na 3 291 000 uprawnień, wobec oferowanych 1 300 500, co dało współczynnik pokrycia 2,53.
Aukcję uprawnień do emisji komentuje dla CIRE.PL Tomasz Marek Bujacz – Senior Sales Trader w Vertis Environmental Finance.
- Od poprzedniego piątku ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły o przeszło 3 euro. Po korekcie, którą obserwowaliśmy w połowie zeszłego tygodnia wynikającą z przeceny na miksie energetycznym i globalnych rynkach finansowych obecnie widzimy kontynuację trendu wzrostowego: wszystkie wymienione indeksy w tym ceny EUA wróciły do poprzednio oglądanych poziomów – zwraca uwagę Tomasz Marek Bujacz.
- Brent Oil, który jeszcze w czwartek wyceniany był na 65 dolarów za baryłkę obecnie znajduje się powyżej 71 dolarów, podobnie ceny gazy z dostawą na przyszły miesiąc i rok odrobiły poniesione straty. Zmiana kierunku, w którym podążała cena gazu, była prawdopodobnie spowodowana zmianą oczekiwań w stosunku do gazociągu Nord Stream 2 i mniejszy optymizm co do daty jego planowego otwarcia. W dniu dzisiejszym w niemieckim sądzie ma zapaść wyrok dotyczący przesyłu gazu przez dany gazociąg. Ponadto dostawy gazu z Norwegii zmniejszyły się z powodu niespodziewanego przestoju w instalacji na Morzu Północnym – mówi elspert.
- Poza miksem energetycznym i globalnymi rynkami finansowymi warto sprawdzać nowe przypadki zakażenia COVID-19. Media podają, że w Azji jest coraz więcej przypadków. Niższe temperatury w związku ze zbliżającą się jesienią i zimą mogą być okresem mniejszej odporności na choroby – zauważa Bujacz.
- Kończący się okres urlopowy może wpłynąć na większą aktywność uczestników rynku. W sierpniu średnie dzienne handlowane wolumeny są niższe o 7 mln ton w stosunku do poprzedniego miesiąca. Z analizy technicznej współczynnik siły względnej dla EUA znajduje się na poziomie 55, pierwszymi progami wsparcia w przypadku korekty mogą być: 54,55 oraz 53,29 euro. Z kolei w przypadku wzrostów ceny uprawnień do emisji CO2 mogą napotkać na opór przy 57,10; 58,00; 58,64 euro – podsumowuje Tomasz Marek Bujacz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.