Kotłownia gazowa powstanie na terenie Elektrociepłowni Kielce. We wtorek podpisano umowę na realizację inwestycji. Będziemy sukcesywnie odchodzić od energii wytwarzanej z węgla i produkować ją w oparciu o gaz ziemny - zapowiedział dyrektor Elektrociepłownia Kielce, Zbigniew Duda.
We wtorek PGE Energia Cieplna, do której należy Elektrociepłownia Kielce podpisała umowę z firmą SBB Energy na budowę kotłowni gazowej.
Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła powiedział, że podpisanie umowy na budowę kotłowni gazowej w kieleckiej elektrociepłowni to kolejny krok w transformacji energetycznej kraju. Podkreślił, że do 2030 roku, przynajmniej 70 proc. energii w kraju ma powstawać w oparciu paliwa nisko- i zeroemisyjne.
Proekologiczna jednostka gazowa w Kielcach pozwoli nam na realizację strategii, w ramach której konsekwentnie przechodzimy na paliwo gazowe w naszych elektrociepłowniach. Powstanie ważnej dla miasta inwestycji zapewni produkcję ciepła i energii elektrycznej w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska oraz zdrowia jego mieszkańców - powiedział Kołodziejak.
Na moc cieplną kotłowni gazowej będzie składać się zespół pięciu wodnych kotłów o mocy 32 MWt każdy. Będą one stanowiły trzon ciepłowni w sezonie zimowym, a w sezonie letnim będziemy się opierać o energię wytwarzaną z biomasy. Zresztą biomasę używamy od dawna do produkcji energii cieplnej i elektrycznej - powiedział dyrektor Zbigniew Duda.
mieniamy system zasilania Kielc w energię cieplną. Będzie sukcesywnie odchodzić od energii wytwarzanej z węgla i produkować ją w oparciu o gaz ziemny. Dążymy do tego, żeby kotły, które w tej chwili opierają się na miale węglowym były kotłami tylko szczytowymi, by cała energia była produkowana z nowych kotłów gazowych - dodał.
W przetargu na wykonanie inwestycji wystartowało dziewięć firm, najtańszą ofertę przedstawiła spółka SBB Energy i z nią zawarto umowę. Jako generalny wykonawca, poza przygotowaniem projektu i budową kotłowni gazowej, będzie również odpowiadać za jej uruchomienie. Wybraliśmy już dostawcę kotłów. Będzie to świętokrzyska firma Sefako. Nasza firma wspiera patriotyzm gospodarczy, podatki powinny zostawać tu, gdzie ich miejsce - powiedział Ziemowit Słomczyński, prezes zarządu SBB Energy.
Koszt inwestycji wynosi ponad 55 milionów złotych. Nowa kotłownia zostanie oddana do użytku pod koniec 2022 roku.
PGE Energia Ciepła prowadzi obecnie również inne projekty inwestycyjne związane z budową nowych kogeneracyjnych źródeł gazowych: w Siechnicach, Bydgoszczy i Zgierzu. Nowa EC Czechnica w Siechnicach będzie inwestycją o kluczowym znaczeniu dla aglomeracji wrocławskiej i zastąpi w 2024 roku istniejącą elektrociepłownię węglową. W fazie przygotowania do realizacji podobnych projektów z wykorzystaniem paliwa gazowego są kolejne lokalizacje: EC Gdynia, EC Gdańsk, EC Kraków oraz EC Rzeszów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.