Niewiele ponad miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia roku akademickiego 2021/2022. Tymczasem w ofercie dydaktycznej Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej pojawiły się już nowe kierunki kształcenia.
Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej realizuje działania mające na celu dostosowanie oferty kształcenia do zmieniających się oczekiwań interesariuszy z otoczenia społeczno-gospodarczego. W rezultacie tych prac, począwszy od roku akademickiego 2021/2022, w ofercie dydaktycznej pojawiły się nowe kierunki kształcenia, w tym geoinżynieria i eksploatacja surowców. Zastąpi on kilka prowadzonych dotychczas specjalności na kierunku górnictwo i geologia: eksploatacja złóż i zagospodarowanie odpadów oraz maszyny górnicze oraz geologia.
Kształcenie szerokoprofilowe
Kształcenie na nowym kierunku jest wyjątkowo szerokoprofilowe i połączone z rozwijaniem umiejętności pracy grupowej i cech przywódczych. Są to przymioty bardzo istotne we współczesnym świecie szybko zmieniających się potrzeb społeczeństwa i gospodarki. Zdobyte kwalifikacje czynią z absolwenta nowoczesnego inżyniera, który może znaleźć zatrudnienie w wielu przedsiębiorstwach na stanowiskach wymagających dużej wiedzy, kreatywności i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Umiejętności zdobyte podczas studiów mogą zostać także wykorzystane przy samodzielnym podejmowaniu działalności gospodarczej, a dobra znajomość języka obcego, w tym słownictwa technicznego, ułatwi podjęcie pracy także za granicą.
Program studiów na kierunku geoinżynieria i eksploatacja surowców zapewnia nabycie szerokiego zakresu wiedzy inżynierskiej związanej z eksploatacją surowców oraz z praktycznymi problemami geoinżynierii. Na pierwszych semestrach studenci nabywają wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu przedmiotów kierunkowych, takich jak: informatyka, CAD, modelowanie inżynierskie, podstawy inżynierii środowiska, podstawy eksploatacji surowców oraz maszyny i robotyka przemysłowa.
Już od czwartego semestru studenci zaliczają niektóre z przedmiotów wykonując prace projektowe. To nowoczesne podejście do kształcenia pozwala wcielić w życie maksymę Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Uczy także sztuki argumentacji – formułowania i wygłaszania swoich opinii.
Wybór ścieżki dyplomowania
Po czwartym semestrze studiów na kierunku geoinżynieria i eksploatacja surowców przychodzi czas na wybór ścieżki dyplomowania. Zgodnie z tym wyborem, po kolejnych trzech semestrach, studenci mogą stać się inżynierami w zakresie nowoczesnej eksploatacji surowców metodą odkrywkową lub podziemną, geologii lub maszyn inżynieryjnych i robotyki przemysłowej.
W przypadku wyboru jednej z dwóch ścieżek związanych z eksploatacją surowców, absolwent pozna najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania stosowane w przemyśle wydobywczym, w tym założenia przemysłu 4.0 i cyfryzacji kopalń. Zgłębi koncepcje zrównoważonej gospodarki złożem i gospodarki obiegu zamkniętego. Zostanie przygotowany do zarządzania operacyjnego w przedsiębiorstwach branży wydobywczej i posiądzie umiejętności projektowania procesów technologicznych oraz rozwiązywania różnorodnych problemów inżynierskich.
Stabilne zatrudnienie
Abstrahując od aktualnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego na Górnym Śląsku, warto zwrócić uwagę na to, że w skali globalnej inżynierowie górnicy są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników. Rozważając problem stabilności zatrudnienia trzeba pamiętać, że Unia Europejska ustanowiła listę tzw. surowców krytycznych, na której znajduje się obecnie 29 surowców wydobywanych w kopalniach głębinowych i odkrywkowych na całym świecie. Surowce te według prognozy Komisji Europejskiej są ważne dla rozwoju trzech sektorów, które w przyszłości będą miały kluczowy wpływ na gospodarkę: odnawialnych źródeł energii, elektromobilności oraz obronności i przestrzeni kosmicznej.
Absolwent drugiej z oferowanych ścieżek dyplomowania - geologii, nabędzie poszerzoną wiedzę na temat budowy litosfery ziemskiej oraz kształtujących ją procesów i ich skutków, dziejów Ziemi, a także z zakresu genezy i budowy złóż, racjonalnej gospodarki nimi i występującymi w nich surowcami. Pozna również zasady projektowania i prowadzenia badań dla rozpoznawania zasobów i jakości wód oraz warunków hydrogeologicznych w górotworze.
Trzecia z możliwych do wyboru ścieżek dyplomowania na kierunku geoinżynieria i eksploatacja surowców - maszyny inżynieryjne i robotyka przemysłowa, zapewni absolwentowi zdobycie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn inżynieryjno-budowlanych, drogowych i górniczych, mechaniki, automatyki procesów przemysłowych i robotyki przemysłowej. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów przemysłu, który ze względu na duże zapotrzebowanie rynkowe stwarza bardzo dobre perspektywy zatrudnienia. Wybierając tę ścieżkę dyplomowania student nabędzie umiejętności doboru maszyn urabiających i systemów mechanizacyjnych w górnictwie odkrywkowym i podziemnym, projektowania oraz doboru technologii robót ziemnych i drogowych. Pozna wymagania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania maszyn inżynieryjnych.
Potencjał naukowy i dydaktyczny nauczycieli akademickich Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz nowoczesna infrastruktura laboratoryjna pozwalają na przygotowanie studentów do przyszłej pracy na wymagającym rynku wytwórczym i usługowym, z zachowaniem wysokich standardów kształcenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.