W niedzielę 29 sierpnia zacznie obowiązywać kolejna korekta rozkładu jazdy pociągów. Pasażerów czekać będą objazdy i utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami torowymi. Część pociągów skierowana zostanie na służącą głównie do przewozu towarów Magistralę Węglową.
Tylko w niedzielę 29 sierpnia nocny pociąg pospieszny Podhalanin z Zakopanego przez Katowice i Świebodzin do Szczecina przejedzie przez stację Kostrzyn bez zatrzymania. Nie wpłynie to na godziny przyjazdów do innych stacji, ale na tej jednej pasażerowie nie będą mogli skorzystać z Podhalanina.
Od 6 do 24 września utrudniony będzie dojazd do stacji Szczecin Główny. W tych dniach nie będzie możliwości przejazdu zabytkowym mostem zwodzonym nad Regalicą w Szczecinie. Część pociągów dalekobieżnych nie będzie w tych dniach zajeżdżać na stację Szczecin Główny, zatrzymując się tylko w Szczecinie Dąbiu. Dotyczy to np. nocnego pociągu pospiesznego Przemyślanin z Przemyśla przez Gliwice do Świnoujścia.
Utrudnienia będą występować też na południu kraju. Pociąg pospieszny Górski zs Szczecina do Rzeszowa w dniach od 6 do 11 września ominie stacje Stalowa Wola Rozwadów i Stalowa Wola Centrum, zatrzymując się w zamian na przystanku Stalowa Wola Charzewice.
Po Magistrali Węglowej pojadą pociągi, które obecnie nie korzystają z tej trasy. I tak pociąg pospieszny Hutnik z Bielska Białej przez Częstochowę do Gdyni od 29 sierpnia skierowany zostanie objazdem przez łódzki odcinek Magistrali Węglowej. Jednak pomiędzy Pabianicami a Kutnem nie wyznaczono postojów temu pociągowi. Węglówką pojedzie także popołudniowy pociąg Doker łączący Katowice z Gdynią przez Częstochowę i Łódź Widzew. W jego przypadku przejazd trasą służącą do przewozu węgla będzie jeszcze dłuższy. Pomiędzy stacjami Pabianice a Inowrocław pociąg ten będzie dwie godziny jechać bez postojów.
Na Magistrali Węglowej tym dwu pociągom towarzyszyć będzie pociąg pospieszny Barbakan ze Szczecina do Krakowa. W jego przypadku też przewidziana została czasowa zmiana rozkładu jazdy. Od 15 do 18 września Barbakan kursować będzie objazdem przez województwo śląskie. Na objazdowej trasie wyznaczono mu postoje na stacjach Piotrków Trybunalski, Radomsko i Częstochowa.
Ostrożność wykazać powinni też ci, którzy planują przejazd nocnym pociągiem pośpiesznym Pogórze łączącym Przemyśl z Wrocławiem i prowadzącym wagony do Berlina. W niektórych terminach pociąg ten pomiędzy Gliwicami a Opolem kursować będzie przez Lubliniec, w pozostałych zaś z pominięciem tej stacji.
Ze względu na prowadzone prace część pociągów pospiesznych PKP Intercity kursuje przez stację Sosnowiec Południowy. Są to m. in. pociągi Chemik, Doker, Kormoran, Morcinek, Hutnik, czy Pogórze. Od niedzieli 29 sierpnia w Sosnowcu Południowym zatrzymywać się będą wyłącznie pociągi osobowe Polregio, a pospiesznych już nie będzie w rozkładzie tej stacji.
W październiku decydując się na podróż pociągami z Górnego Śląska do Przemyśla trzeba się będzie uzbroić w cierpliwość. Na terenie Krakowa część składów pojedzie objazdem przez Nową Hutę, z ominięciem stacji Kraków Płaszów. Tak pojadą np. w dniach od 4 do 15 października pociąg Ślązak, a od 15 do 21 października pociąg Wyspiański.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.