- Na terenie byłej kopalni Krupiński powstaną firmy, w których znajdzie pracę kilka tysiącach osób – mówi w rozmowie z prtalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie ANDRZEJ ZABIEGLIŃSKI, wiceprezes, członek Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, wspólnie z Gminą Suszec, Spółką Restrukturyzacji Kopalń i spółką JSW Innowacje, w ramach projektu Nowa Energia Suszec, planuje zagospodarować hałdę i tereny po dawnej kopalni Krupiński. Jakie są kluczowe założenia projektu?
Opracowanie pn. „ Koncepcja rewitalizacji i transformacji obszarów wpływu likwidowanej KWK Krupiński w gminie górniczej Suszec” to dokument o bazowym znaczeniu dla ukierunkowania przyszłych działań związanych z uruchomieniem nowych funkcji i pobudzeniem aktywności gospodarczej terenów po zlikwidowanej KWK „Krupiński”. Koncepcja opracowana została z poszanowaniem aspektów społecznych, gospodarczych, środowiskowych i przestrzennych. Jest wyrazem zrozumienia dla konieczności podjęcia radykalnych zmian w szczególności w gospodarce energetycznej, nie mniej jednak nie zapominając o mieszkańcach, pracownikach, ludziach obecnych na rynku pracy i tych stojących przed wyborem ścieżki zawodowej czy nowej drogi życiowej.
Zasadniczym kierunkiem działań jest więc wykreowanie atrakcyjnej, zasobooszczędnej przestrzeni umożliwiającej prowadzenie działalności gospodarczej, oferującej atrakcyjne miejsce do rozwoju usług, przyjaznym do zamieszkania i poszerzającej ofertę spędzania czasu wolnego. Skutkiem uzyskania takiego charakteru terenów byłej KWK będzie pozytywny wpływ na poziom śladu węglowego i śladu środowiskowego przyszłych inwestorów oraz prowadzonych przez nich działalności, jak też wytwarzanych przez nich produktów czy świadczonych usług.
Działają w oparciu o wspólne porozumienie stworzony został Zespół składający się z następujących podmiotów: Jastrzębskiej Spółki Węglowa SA (JSW SA) - ostatni z właścicieli kopalni, który prowadził eksploatację węgla (do prac zespołu wytypował Jastrzębską Spółkę Węglową Innowacje SA (JSWI SA), swoją spółkę zależną), Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA (SRK SA) - obecny właściciel likwidowanego zakładu, Gminy Suszec - na terenie której administracyjnie znajduje się likwidowana kopalnia oraz Katowickiej Specjalna Strefa Ekonomiczna SA (KSSE SA), spółka, która wielokrotnie od niemal 25 lat skutecznie włącza się w proces transformacji województwa śląskiego. Taki dobór partnerów pozwolił na analizę oraz przedstawienie wniosków uwzględniając interesy wszystkich stron, a mianowicie mieszkańców, samorządu oraz biznesu.
Czy jest szansa , że projekt otrzyma środki z Europejskiego Zielonego Ładu?
Koncepcja swoimi założeniami wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” oraz Strategię na rzecz Rozwoju Regionalnego 2030. Dodatkowo, odpowiada ona również na wyzwania polityki europejskiej, które wyrażone zostały w Europejskim Zielonym Ładzie oraz założeniach do Polityki Spójności na lata 2021 – 2027.Aktualnie wydaje się, że głównym źródłem finasowania działań na terenach objętych opracowaniem w Gminie Suszec może być Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Zabiegliński . Jest jeszcze Miasto Jastrzębie Zdrój ze swoimi terenami przemysłowymi , które Pan zarządza . Jeżeli przyjrzeć się jakie ma Pan w tej kwestii zasługi to lepiej podać się do dymisji od razu . Rozumiem że Suszec jest bliżej Żor , dlatego efekty będą szybko widoczne . Jastrzębia Pan nienawidzi !!!!!
Ku...rcze ile to będzie kosztować. Jest tyle terenow których nie trzeba przerabiać pod okiem ekspertów. Będzie TANIEJ I SZYBCIEJ!
Do górnictwa dopłacamy i do PGG i JSW. Może od razu wszyskie gruby przerobic ns cos efektywnego.
Od prawie 30 lat tereny pogórnicze są wykorzystywane na specjalne strefy ekonomiczne, na których są budowane głównie centra logistyczne