Drewniana tabliczka z pustym miejscem po wyrwanym herbie miasta i nierówna nawierzchnia, po której niełatwo przejedzie inwalida na wózku. Tak wygląda Skrót Gwarków, jedna z alejek w głównym parku miejskim w Tarnowskich Górach, rozciągającym się od ul. Bałtyckiej do cmentarza komunalnego koło obwodnicy.
Pomysłowe tabliczki z nawami alejek ustawione zostały w 2013 r., z okazji 110 rocznicy założenia parku miejskiego. Powstał ona na terenie pogórniczym, w miejscu funkcjonowania kopalni rud żelaza. W lipcu 2017 r. park stał się jednym z obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z podziemiami bytomsko-tarnogórskimi.
Na terenie parku miejskiego obok porośniętych drzewami pagórków, będących dawnymi hałdami, to właśnie tabliczki z nazwami alejek najlepiej przypominają o górniczej przeszłości Tarnowskich Gór. Są wśród nich m. in. Aleja Sztygarów czy Aleja Dobrego Urobku. Niestety, niektóre z tabliczek uległy kilka lat temu uszkodzeniom, które dotąd nie zostały naprawione.
Problem dostrzega Grzegorz Rudnicki, kierownik biura Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Choć jak podkreśla, SMZT nie umieściło tych tabliczek, to sprawa nie jest miłośnikom obojętna.
- Rozmawiamy z miastem na ten temat. Park Miejski nie jest jeszcze monitorowany - stwierdza Grzegorz Rudnicki.
Pytania w sprawie dewastacji tabliczek skierowaliśmy także do tarnogórskiego Urzędu Miejskiego prosząc o informacje, czy magistrat planuje w tym roku przeprowadzić konserwację lub naprawę tabliczek z nazwami alejek. Nie uzyskaliśmy w tej sprawie odpowiedzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.