Robot z sonarem, który zakupiła spółka PGE Energia Odnawialna skontroluje w tym roku stan techniczny trzynastu elektrowni wodnych – poinformowały służby prasowe firmy.
Dzięki temu możliwy będzie stały monitoring urządzeń i gromadzących się na kratach wlotowych zanieczyszczeń. Dodatkowo nowoczesny sprzęt pozwoli na analizę hydrozespołów bez konieczności ich odwadniania oraz lepsze zaplanowanie napraw uszkodzonych elementów. W następnych latach prace zostaną przeprowadzone na kolejnych obiektach należących do spółki.
Niewielki, półmetrowy robot podwodny Mini-ROV Guardian wyposażony został w sonar Oculus M750d, trzy kamery oraz reflektory. Taki ekwipunek umożliwi bardzo dokładne sfilmowanie i sfotografowanie wybranej, nawet najtrudniej dostępnej części elektrowni.
Do tej pory sprzęt przeszedł testy w należących do PGE Energia Odnawialna: Elektrowni Wodnej Dębe, Smardzewice i Krępna, usprawniając pracę służb eksploatacyjnych podczas kontroli stanu technicznego urządzeń znajdujących się pod wodą. W tym roku podobny monitoring przeprowadzony zostanie m.in. w Rakowicach, Krapkowicach, Oławie, Januszkowicach i Kliczkowie.
W czasie pracy robot obsługiwany jest przez dwóch pracowników elektrowni. Jeden z nich (operator), odpowiedzialny jest za sterowanie. Przy pomocy specjalnego joysticka porusza robotem zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Obraz z kamer i sonaru trafia bezpośrednio na monitor operatora, który odpowiednio interpretuje przekazany obraz. Zadaniem drugiej osoby jest kontrolowanie, czy ponad stumetrowa kablolina, biegnąca od robota do źródła zasilania, nie uległa skręceniu.
- Do niedawna monitoringu podwodnych części elektrowni dokonywała wynajęta ekipa nurków. Odpowiadała ona za kontrolę stanu technicznego urządzeń oraz oczyszczanie krat wlotowych, które chronią turbiny przed napływającymi wraz z wodą zanieczyszczeniami. Dzięki użyciu robota, zadania związane z monitoringiem wykonywane są szybciej, precyzyjniej i taniej, a co najważniejsze ograniczone są do minimum kosztowne dla spółki przestoje - mówi prezes PGE EO Marcin Karlikowski.
Spółka szacuje, że dzięki pracy Mini-ROV Guardiana może uzyskać oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy zł rocznie. Pozwolą one do 2023 r. uzyskać ponad 85-proc. zwrot z inwestycji.
PGE EO – należąca do Grupy Kapitałowej PGE - posiada 29 elektrowni wodnych przepływowych o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.