Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu podpisało umowę na budowę źródła gazowego produkującego energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu. Wartość inwestycji to 22,2 mln zł netto. Spółka pozyskała na ten projekt dotację unijną.
Prezes MPEC Paweł Kupczak poinformował, że zadanie zostanie zrealizowane w formule zaprojektuj-wybuduj przez wybraną w przetargu firmę Enervigo z siedzibą w Mielcu. Zakończenie inwestycji jest przewidywane pod koniec 2023 r.
Projekt zakłada budowę nowoczesnego układu wysokosprawnej kogeneracji, zasilanego gazem ziemnym, składającego się z trzech silników gazowych. Pozwoli to wyprodukować 5,85 MW energii cieplnej i 6 MW energii elektrycznej rocznie.
Dzięki temu po realizacji inwestycji sądecki MPEC uzyska status elektrociepłowni z nowymi możliwościami - produkcji i sprzedaży energii elektrycznej - wskazał prezes.
Według Kupczaka produkcja prądu będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie ponad 4000 domów jednorodzinnych.
Jak podkreślił prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, budowa wysokosprawnej kogeneracji to kolejny element walki o czyste powietrze w tym mieście. Energia pozyskiwana z gazu to energia +zielona+. Stawiamy na źródła ekologiczne - ocenił.
Według przewidywań po zakończeniu zadania zapotrzebowanie MPEC na węgiel zmniejszy się o 1/3.
Budowę układu wysokosprawnej kogeneracji wesprze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wysokość dotacji to ponad 9,4 mln zł.
MPEC w Nowym Sączu jest operatorem systemu sieciowego, w którego skład wchodzą źródła energii oraz sieć cieplna licząca ok. 50 km długości. Produkowane przez zakład ciepło przekazywane jest zarówno do użytkowników indywidualnych - mieszkańców miasta, jak i instytucji publicznych oraz firm.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.