W czwartek (23 września) w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej odbędzie sie konferencja inaugurująca projekt badawczy "Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej” - dowiedział się portal nettg.pl od Bartosza Dembińskiego, rzecznik prasowego uczelni.
Głównym koordynatorem tego przedsięwzięcia jest właśnie AGH. Projekt o wartości 89 mln zł ma być realizowany przez 5 lat. Konferencja mająca zaprezentować i zainaugurować to przedsięwzięcie rozpocznie się o godz. 9:00 w auli głównej AGH (al. Mickiewicza 30).
Projekt „Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej” jest realizowany przez Konsorcjum naukowo-przemysłowe „Zgazowanie Węgla" w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Partnerami projektu ze strony świata nauki są: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i Politechnika Śląska. Ze strony przemysłu konsorcjum współtworzą: Katowicki Holding Węglowy SA, KGHM Polska Miedź SA, Tauron Polska Energia SA, Południowy Koncern Węglowy SA, Południowy Koncern Energetyczny SA oraz ZAK SA Kędzierzyn.
Przedstawicieli wszystkich tych instytucji i firm będą obecni na czwartkowej konferencji. Poza nimi na spotkaniu pojawią się m.in.:prof. Antoni Tajduś - rektor AGH, prof. Józef Dubiński - naczelny dyrektor GIG, dr Marek Ściążko -dyrektor IChPW oraz przedstawiciele Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), w ramach którego działa koordynowane przez AGH polskie konsorcjum naukowo-badawcze: Węzeł Wiedzy i Innowacji KIC INNOENERGY.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.