Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu poparła wniosek o odrzucenie specustawy ws. inwestycji w Jaworznie i Stalowej Woli. Senatorowie wskazywali, że pozyskanie gruntów leśnych pod takie inwestycje może być niebezpiecznym precedensem, grożącym prywatyzacją Lasów Państwowych.
We wtorek senacka komisja nadzwyczajna jednogłośnie poparła wniosek o odrzucenie w całości ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Tego samego dnia ustawa będzie przedmiotem debaty także senackiej komisji gospodarki.
Jej cel to ułatwienie pozyskania gruntów leśnych pod inwestycje związane m.in. z elektromobilnością. Specustawa stanowi, że w ciągu dwóch lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie można dokonać zamiany terenów należących do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Dodatkowo specustawa przewiduje możliwość zamiany gruntów LP sąsiadujących z działkami, jakie mają być poddane zamianie w Jaworznie i Stalowej Woli. Zgodnie z ustawą zamianie miałoby podlegać w sumie ponad 1,2 tys. ha gruntów - 80 działek w obu miastach.
Senatorowie, podobnie jak i legislatorzy senaccy zwracali uwagę na prawne mankamenty ustawy, w tym te konstytucyjne. Odnosiło się to przede wszystkim do roli sejmowej komisji środowiska, która miałby każdorazowo opiniować zamianę gruntów. Podkreślano ponadto, że nowe przepisy nie były konsultowane z samorządami oraz z Krajową Radą Notarialną.
Przewodniczący komisji Stanisław Gawłowski (KO), który złożył wniosek o odrzucenie ustawy przekonywał, że jest ona furtką do prywatyzacji Lasów Państwowych. Jak mówił, jeszcze nie słyszał tak krytycznej opinii o ustawie sporządzonej przez prawników. Przekonywał, że tereny pod inwestycje znajdują się w specjalnych strefach ekonomicznych - także na Śląsku - stąd nie ma potrzeby pozyskiwania dodatkowych gruntów i wycinania na nich lasów. Dodał, że już w obecnych przepisach istnieją rozwiązania, które pozwalają przejąć tereny od Lasów Państwowych. Senatorowie wskazywali ponadto na stratę, jaką poniesie Fundusz Leśny w związku z ustawą, a z którego dofinansowywane są parki narodowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.