Powstanie komercyjnej spalarni (bez większościowego udziału samorządów) spowoduje brak możliwości sprawowania jakiejkolwiek kontroli i nadzoru władz miejskich nad procesem składowania i spalania śmieci - napisali mieszkańcy w petycji skierowanej do prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Zdaniem autorów petycji, realizacja inwestycji przyczyni się do pogorszenia jakości życia mieszkańców. Już teraz borykają się oni ze „wzmożonym ruchem pojazdów, hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, a dopuszczenie do realizacji planowanej inwestycji spotęguje tylko dalsze problemy”.
W ich opinii, obiekt będzie „uciążliwy pod wieloma względami i potencjalnie niebezpieczny dla środowiska przyrodniczego, jak i dla mieszkańców”.
Autorzy petycji mają świadomość, że gospodarowanie odpadami musi być rozwiązane, pytają jednak, dlaczego kosztem mieszkańców i pobliskich osiedli.
- Chcemy podziwiać naturę, w którą od lat są wkomponowane nasze osiedla, a nie kominy spalarni! Instalacje oczyszczania spalin przyczyniają się do redukcji emisji zanieczyszczeń, ale nie eliminują ich całkowicie. Nie mówiąc o awariach, które przytrafiają się nawet w najnowocześniejszych instalacjach i obiektach przemysłowych. Potencjalnie powstałe zanieczyszczenia mogą objąć Będzin, Sosnowiec i gminy sąsiednie - wskazują.
- Nie chcemy setek dodatkowych samochodów ciężarowych dziennie, które zwiększą ruch, hałas, emisję zanieczyszczeń, ograniczą bezpieczeństwo na drogach. Nie chcemy składowania śmieci, która spowoduje odór w okolicy planowanej spalarni śmieci. Należy również wziąć pod uwagę, że lokalizację planowanej spalarni nie należy tylko rozpatrywać biorąc pod uwagę jedynie odległości od istniejących zabudowań. Należy wziąć pod uwagę fakt, że planowane przedsięwzięcie będzie miało wpływ na wartość domów i gruntów w tym rejonie i realne jej obniżenie - czytamy w petycji.
Autorzy petycji zwracają uwagę, że polityka Unii Europejskiej wskazuje na odejście od spalarni odpadów, skierowana jest na inwestycje związane z recyklingiem, wtórnym zagospodarowywaniem i wykorzystywaniem odpadów, a także ograniczaniem ich ilości.
W Będzinie i częściowo w Sosnowcu, na terenie Elektrociepłowni Będzin, ma powstać ekologiczna elektrociepłownia na paliwa alternatywne.
Inwestor, spółka Energy Będzin, której głównym udziałowcem jest Remondis, planuje produkcję energii paliwa alternatywnego powstałego na bazie generowanych przez mieszkańców Będzina i regionu odpadów komunalnych pozostałych po procesie recyklingu. Do instalacji mają nie trafiać odpady niebezpieczne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.