Kosztem ponad 100 mln zł w należącej do spółki Tauron Ciepło elektrociepłowni w Katowicach powstanie kocioł gazowy o mocy do 140 megawatów termicznych. Inwestycję zrealizuje pod klucz Mostostal Warszawa - poinformował w poniedziałek Tauron.
Obecnie w zakładzie wytwarzania Katowice działa blok ciepłowniczy z węglowym kotłem fluidalnym i turbozespołem parowym o mocach zainstalowanych 135 megawatów elektrycznych i 180 megawatów cieplnych, a także trzy wodne kotły gazowo-olejowe o mocy 38 megawatów cieplnych każdy. Nowe źródło, którego budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, zwiększy dotychczasową moc wytwórczą elektrociepłowni.
Budowa nowego kotła gazowego pozwoli na zwiększenie tzw. mocy zainstalowanej, co zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz stworzy warunki dla przyłączania nowych klientów na terenie Chorzowa i Katowic - poinformował Tauron w poniedziałkowym komunikacie. Oprócz mieszkańców tych dwóch miast, z ciepła wytwarzanego w katowickiej elektrociepłowni korzystają też odbiorcy z Siemianowic śląskich i części Sosnowca.
Wcześniej Tauron zawarł wartą prawie 52 mln zł umowę na budowę kotłowni wyposażonej w kotły wodne gazowo-olejowe w elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach. Złożona z dwóch kotłów wodnych o łącznej mocy 76 MW instalacja dostarczy ciepło mieszkańcom Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej.
Budowie nowych mocy wytwórczych towarzyszy rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. W tym roku Tauron przyłączy do sieci 78 nowych budynków mieszkalnych i biurowych, a w przyszłym roku 76 kolejnych. W ciągu najbliższych pięciu lat do sieci przyłączeni będą odbiorcy, którzy zakontraktowali łącznie prawie 122 megawatów cieplnych.
Tauron Ciepło szacuje, że w najbliższych latach będzie przyłączać do sieci ciepłowniczej średnio około 45 megawatów mocy cieplnej rocznie, z czego ok. 20 proc. stanowić będą budynki, w których likwidowane będą piece węglowe - poinformowała spółka.
Tauron Ciepło jest największym dostawcą ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej i jedną z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Do spółki należą zakłady w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych.
Łączna zainstalowana moc cieplna tych zakładów, pochodząca w większości ze źródeł kogeneracyjnych, sięga blisko 1,2 tys. megawatów, zaś całkowita wartość zamówionej mocy przekracza 2,1 tys. megawatów. Spółka ma ok. 1000 km sieci ciepłowniczych, dostarczając ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 800 tys. mieszkańców; ogrzewa blisko 9 tys. budynków w aglomeracji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.