Amerykańskie czasopismo górnicze Mining Global Magazin dostępne w wersji cyfrowej podaje informacje o najnowszych technologiach górniczych na świecie. Jednym z wiodących tematów poruszanych na jego stronach jest bezpieczeństwo pracy. Ostatnie jego wydanie (23.07.2021 r.) prezentuje możliwości powszechnego zastosowania autonomicznych maszyn górniczych (Safe AI Prepares for Shift to Autonomous Mining Machinery).
Ich szerokie zastosowanie ma wyeliminować istniejące obecnie zagrożenie dla ich operatorów i obsługi. Wiodącą rolę w tej dziedzinie odgrywa SafeAI, start-up, który autonomizacji górnictwa poświęca szereg swoich prac rozwojowych. Jest to firma technologiczna z siedzibą w Kaliforni, która od chwili założenia w 2017 r. odniosła już szereg sukcesów.
W swoich pracach rozwojowych angażuje się ona w poprawę wydajności i bezpieczeństwa w operacjach wydobywczych. Firma z powodzeniem wdrożyła sztuczną inteligencję (AI) w pojazdach górniczych - od pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego, takich jak pickupy, po ciężkie maszyny, takie jak wywrotki i ładowarki. Według Davida Prusińskiego Chief Revenue Officer w SafeAI, który awansował na to stanowisko w kwietniu 2021 r., przemysł ciężki jest u progu masowego przyjęcia technologii autonomicznej. - Teraz, gdy dostrzegliśmy wartość i wpływ automatyzacji na bezpieczniejsze, wydajniejsze budowy i kopalnie, nie ma odwrotu - powiedział.
Mając to na uwadze, firma ogłosiła rozszerzenie swojej działalności, w tym przejęcie nowego biura w Perth w Australii i przejście do kanadyjskiego przemysłu wydobywczego – który w zeszłym roku odpowiadał za 7,8 proc. całkowitego PKB kraju. Bibhrajit Halder, założyciel i dyrektor generalny SafeAI, uważa, że branża zbliża się do wdrożenia maszyn autonomicznych, a SafeAI będzie na czele tych zmian.
- W SafeAI wierzymy, że autonomia ma moc tworzenia inteligentniejszego, bezpieczniejszego i wydajniejszego przemysłu ciężkiego. Przy rozwijających się sektorach budownictwa i górnictwa Kanada jest naturalnym miejscem dla naszej działalności – mówi Halder. - Ponieważ nadal rozwijamy naszą działalność, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na autonomię, i z dumą powiększamy również nasz zespół wykonawczy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w kierowaniu, udokumentowanym sukcesom w kierowaniu rozwojem i znajomości rynku kanadyjskiego, David wnosi nieocenioną perspektywę do naszego zespołu, ponieważ kontynuujemy skalowanie naszej organizacji i globalną transformację autonomicznych projektów terenowych - dodał.
Na tym tle warto zauważyć, że górnictwo w najbardziej rozwiniętych krajach świata staje się coraz bardziej bezpieczne, coraz bardziej wydajne i nowoczesne. Górnicza technologia AI sprawia, że staje się ono też niezwykle opłacalne, przy zastosowaniu optymalnych technologii eksploatacji. Autonomiczna kopalnia w tej sytuacji staje się nie tylko naukowo uzasadnionym celem, ale jest też pomysłem aktywnie realizowanym w praktyce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.