- Na początku przyszłego tygodnia EUR/PLN pozostanie przedziale 4,55-4,60 - ocenił analityk rynków finansowych BNP Paribas Wojciech Stępień. Jego zdaniem, sytuacja na rynkach bazowych ogranicza przestrzeń do wzrostu polskich rentowności, w efekcie rentowności 10-latek powinny pozostać w przedziale 1,5-1,7 proc.
Kursowi EUR/PLN zdecydowanie pomogło ustabilizowanie się eurodolara w okolicach poziomu 1,18, korzystny czynnik stanowią także odczyty PMI ze strefy euro za lipiec. Z tymi danymi w bliskim horyzoncie czasowym przestrzeń do dalszego spadku eurodolara powinna być ograniczona i to też powinno stanowić czynnik, który będzie ograniczał presję na ewentualny wzrost EUR/PLN powyżej 4,60. Uważam, że na początku przyszłego tygodnia EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,55-4,60 - powiedział Wojciech Stępień.
W środę odbędzie się posiedzenie Fed, jednak zdaniem analityka, rynki nie spodziewają się, by miało dojść podczas niego do przełomowych decyzji.
Rynek pozycjonuje się raczej na odbywające się pod koniec sierpnia sympozjum w Jackson Hole jako miejsca, gdzie będzie można usłyszeć coś bardziej konkretnego odnośnie programów luzowania ilościowego w USA - powiedział Stępień.
W oczekiwaniu na Fed EUR/USD powinien pozostawać w okolicach 1,18 - dodał.
Sympozjum banków centralnych w Jackson Hole zostało zaplanowane na 26-28 sierpnia.
W piątek po południu EUR/PLN zwyżkuje o 0,1 proc. do poziomu 4,567, a USD/PLN idzie w górę o 0,14 proc. do poziomu 3,882. W tym czasie EUR/USD pozostaje w okolicy 1,177.
Rynek długu
Sytuacja na rynkach bazowych w dalszym ciągu ogranicza przestrzeń do wzrostu polskich rentowności. W ostatnim czasie obserwowaliśmy spore spadki rentowności w Europie i to stanowiło główny czynnik, który ogranicza wzrosty rentowności w Polsce. Wygląda na to, że rentowności obligacji 10-letnich pozostaną w przedziale 1,5 do 1,7 proc. - powiedział Wojciech Stępień.
Czynnikiem, który zdecyduje o tym, co stanie się z polskimi obligacjami na długim końcu krzywej będzie to czy spadną obawy związane ze scenariuszem stagflacyjnym rozgrywanym obecnie na globalnych rynkach, czy rynek wróci do wyceniania mocniejszego zacieśniania polityki monetarnej - ocenił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.