- W oparciu o nowelizowaną ustawę górniczą, której projekt przyjął we wtorek rząd, mają być likwidowane kopalnie Pokój oraz Jastrzębie III, a z przewidzianych w ustawie osłon socjalnych skorzysta ok. 3,7 tys. pracowników - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, wydłużający do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej oraz ich likwidacji ze środków budżetowych przez kolejne cztery lata, do końca 2027 r. Nowela przedłuża też regulacje dotyczące osłon dla górników oraz podnosi wartość świadczeń osłonowych.
Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji, wiceminister Soboń poinformował, że na zasadach przewidzianych w nowelizowanej ustawie, do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ma trafić należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Pokój (jedna z trzech części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej, która od kilku miesięcy nie wydobywa już węgla) oraz Jastrzębie III - wyodrębniona, nieprodukcyjna część należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Jastrzębie-Bzie. W SRK majątek tych kopalń ma być likwidowany ze środków budżetowych.
Ten instrument (dający możliwość prowadzenia likwidacji ze środków budżetowych - PAP) pozwoli na to, aby zlikwidować kopalnię Pokój oraz Jastrzębie III. W praktyce oznacza to również świadczenia osłonowe w postaci jednorazowych odpraw pieniężnych i wcześniejszych świadczeń emerytalnych dla ok. 3,7 tys. pracowników tych jednostek - powiedział wiceszef MAP.
Zapewnił, że warunki osłon dla odchodzących z pracy górników będą takie, jakie wynegocjowano w podpisanej w końcu maja br. Umowie społecznej, dotyczącej zasad i tempa transformacji górnictwa. Oznacza to podniesienie wysokości świadczenia na tzw. urlopie górniczym z 75 do 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia górnika oraz podniesienie wielkości jednorazowej odprawy pieniężnej do 120 tys. zł a rękę.
Soboń przypomniał, że obecnie trwa procedura prenotyfikacji rozwiązań zawartych w Umowie społecznej w Komisji Europejskiej. Chodzi zarówno o zgodę na pokrywanie (jak dotąd) ze środków publicznych tzw. kosztów nadzwyczajnych, czyli fizycznej likwidacji kopalń, jak i wdrożenie nowego mechanizmu pomocowego, czyli subsydiowania redukcji produkcji węgla w kopalniach.
Jesteśmy na etapie bardzo szczegółowych pytań Komisji Europejskiej - i na te pytania, w formie pisemnej, zbieramy odpowiedzi, odpowiadamy i wyjaśniamy wszystkie wątpliwości - tak aby jak najszybciej przejść do procesu notyfikacji - powiedział wiceminister.
Przypomniał, że uzgodniony ze stroną społeczną program dotyczy wygaszania kopalń węgla energetycznego do końca 2049 roku. Zapewnił, że spółki kontrolowane przez Skarb Państwa nie planują żadnych nowych projektów inwestycyjnych dotyczących budowy kopalń węgla energetycznego; jak mówił, byłoby to wbrew logice systemu wsparcia, nie ma też finansowania dla takich przedsięwzięć.
Soboń zastrzegł, że inna jest sytuacja węgla koksowego - surowca niezbędnego do produkcji stali, który mogłaby eksploatować - obok Jastrzębskiej Spółki Węglowej - także podlubelska Bogdanka, obecnie wyspecjalizowana w węglu energetycznym.
Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka komunikuje wstępne plany w tym zakresie; chodzi wyłącznie o potencjalne inwestycje w węgiel koksowy - przypomniał wiceszef MAP przyznając, że takie plany mogą spowodować, że woj. lubelskie nie otrzyma środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Urlopy górnicze od września, najpóźniej od listopada. Już listy uprawnionych są. Ale nie pójdą wszyscy, jedynie z Pokoju ludzie mogą być względnie pewni
A co z pracownikami ZIiT z Pokoju???
Zaliczyć górnikom zasadniczą służbę wojskową
Pamietaj niedouczony kolego lepsze jest zawsze wrogiem gorszego .... A zacofanie jakie prezentujesz jest porażające!!!!!! Ale swojego chlewika każdy broni jak moze strach wam puka do drzwi i tyle miękkie faje !!!
Na urlopy odejdą tylko wybrańcy. Za dużo energii produkujemy ze węgla kamiennego aby puścić ludzi masowo na urlopy.
Czy można już z Sośnicy przechodzić na Pokój?
Urlopy,odprawy,alokacje powinno nadzorować mnsterstwo ,a nie układy kopalniane i zwiazkowe, Gdzie jakieś ankiety ,listy znowu zwazk wiedza lepiej co dla kogo najepsze? Miało być prawie i sprawiedliwie dla wszystkich a nie tylko dla układu.
Dlaczego nie można skorzystać z osłon na pozostałych kopalniach PGG? Od czego te ZZ? znowu jest za interes ,że nie ma żadnej informacj?
Darek S . Widać chłopie że o ekonomi masz zerowe pojęcie ,jak większość po ratujących na dole ,skoro taki popyt na ten węgiel itp to czemu inwestorzy nie biją się o te kopalnie? Proste bo to się nie opłaca ,ale takim jak ty tego nie wytłumaczysz
Czyli zwalniamy się, biorę osłony ile się da po roku zatrudniamy się w obu i znów po roku dwoje osłonki, tak aż do 45 lat.
No właśnie ,co z Pniówkiem? Dlaczego tylko 30 osób ? I gdzie tu jakakolwiek sprawiedliwość panie ministrze Soboń ?
Od kiedy ta umowa społeczna wchodzi w życie ?
Dziwne ze wszystkie rzady po 89 roku niszcza gornictwoa teraz gdy gospodarka swiatowa potrzebuje coraz wiecej wegla to my jedyny ptoducent w unii dalej na siłę niszczymy kopalnie i to nieodwracalnie. Kiedys sie skonczy ta nagonka na wegiel, juz europa widzi ze te zielone niestabilne źródła energii nie gwarantuja ciąglosci dostaw i wegiel bedzie potrzebny ale my nie bedziemy mieli juz nic. Wiem od jednego dealera wegla który obraca sie w swiecie ze u hitlerów wprawdzie nie ma wydobycia ale zadna kopal ia nie jest zalana, w zadnej nie sa wyzbrojone szyby itd. Wszystkie sa utrzymywane i czekaja na swoj czas a u nas w pospiechu jak najszybciej burzyc wszystko, zasypac szyby itd zeby juz nie mozna bylo nic odtworzyc
A co z węglem koksowy w KWK Ruda?
Na Pniówku dyrektor zapowiedzial ze pusci 28 osob., a chcialo odejsc 400.
W jsw z wszystkich kopalń górnicy korzystają z osłon to w pgg pewnie też!