Chciałbym, żeby w ciągu 10 lat powstał pierwszy SMR w Polsce - mówi w wywiadzie dla Polska Times prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dzięki koncernowi multienergetycznemu skutecznie przeprowadzimy transformację energetyczną - dodał.
W wywiadzie dla magazynu Polska Times Obajtek podkreśla, że o dzięki koncernowi multienergetycznemu skutecznie przeprowadzimy transformację energetyczną.
Grupa Orlen chce jako firma dostarczyć Polakom czystej energii, minimalizując emisje dwutlenku węgla i jego negatywny wpływ na klimat. I powiedzmy wprost, jeśli transformacji energetycznej nie przeprowadzimy szybko i sprawnie, to przegramy szansę na nowoczesną gospodarkę i silną Polskę - powiedział szef PKN Orlen.
Zdaniem Obajtka, jeżeli nie będziemy mieć nowoczesnej energetyki, nowoczesnych technologii, jeżeli nie będziemy wchodzić w wodór czy zeroemisyjną energetykę, to przegramy konkurencyjność całej gospodarki.
To nie jest Polska 6-8 lat temu, nie konkurujemy już tanią pracą. I bardzo dobrze. Dziś musimy konkurować nowoczesnymi rozwiązaniami, technologiami czy niższym kosztem innych środków produkcji, np. energią elektryczną - tłumaczył Obajek.
Jak wskazywał, musimy być obecni w nowoczesnych technologiach zeroemisyjnych. Mocno inwestujemy w farmy wiatrowe na Bałtyku i na lądzie - przekazał.
Szef PKN Orlen mówił też o podpisanym porozumieniu o współpracy z Synthosem.
To jest firma, która posiada zebrane doświadczenie w zakresie możliwości wdrożenia MMR i SMR. To są reaktory do 5 MW i do 300 MW, czyli to są tak zwane małe reaktory modułowe. To są reaktory, które są bardzo bezpieczne, a które można rozlokować w kraju. One pozwalają wykorzystać np. obecne zakłady przemysłowe lub byłe elektrownie węglowe i mogą być zdecydowanie szybciej budowane. Posiadamy też infrastrukturę sieciową, przygotowaną pod te małe reaktory - wyjaśniał Obajtek.
Jak podkreślił, to, że Orlen ma takie plany, o wcale nie wyklucza, że nie będziemy szli dwutorowo. Rząd Polski może pójść np. w duży atom, a będzie też miejsce na nasze mniejsze reaktory. Budowa SMR nie jest sprzeczna z polityką państwa. Jest też wiele firm, które chciałyby mieć własne źródła energii, te mniejsze MMR, i to jest zrozumiałe, bo to daje niezależność - wskazał.
I jak dodał, chciałbym, żeby w ciągu 10 lat powstał pierwszy SMR w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.