W tym roku rekordowy odsetek Polaków korzysta z internetu - poinformował w środę, 14 lipca, CBOS. Według ostatnich badań przynajmniej raz w tygodniu online jest niemal trzy czwarte dorosłych (73 proc.), czyli o 5 pp. więcej niż przed rokiem.
W komunikacie dotyczącym badania Korzystanie z internetu CBOS-u czytamy, iż obecność online zależy głównie od wieku, a w mniejszym stopniu także od wykształcenia, które odgrywa rolę w przypadku starszych respondentów.
Korzystanie z internetu jest niemal powszechne wśród osób poniżej 45 roku życia, a także częste wśród badanych mających od 45 do 54 lat, spośród których trzy czwarte również jest online - podał CBOS.
Użytkownicy internetu stanowią dwie trzecie wśród ankietowanych w wieku od 55 do 64 lat. Z kolei offline pozostaje sześciu na dziesięciu badanych mających od 65 do 74 lat i ogromna większość najstarszych ankietowanych (75 lat i więcej) - dodano w komunikacie.
Jak poinformował CBOS, w tym roku rekordowy odsetek Polaków korzysta z internetu. Przynajmniej raz w tygodniu online jest niemal trzy czwarte dorosłych (73 proc.), czyli o 5 pp. więcej niż przed rokiem.
Największy przyrost użytkowników internetu w stosunku do ubiegłego roku nastąpił w grupach od 55 do 64 lat (o 10 pp.), od 65 do 74 lat (o 7 pp.), a także w grupie od 35 do 44 lat (wzrost o 6 pp.).
W grupach wiekowych od 18 do 24 lat, od 25 do 34 lat i od 35 do 44 lat z internetu korzysta odpowiednio 98 proc., 96 proc. i 94 proc. ankietowanych - wynika z badania. W grupie najstarszych respondentów, w wieku 75 lat i starszych, z sieci korzysta zaledwie 13 proc.
Można zauważyć, że relatywnie najwięcej użytkowników internetu jest wśród badanych mających wyższe wykształcenie, a najmniej - wśród ankietowanych z wykształceniem podstawowym, co jednak w przypadku tej drugiej grupy w znacznym stopniu zdeterminowane jest przede wszystkim starszym wiekiem - stwierdził CBOS.
Korzystaniu z sieci sprzyja aktywność zawodowa (korzysta z niego 88 proc. pracujących i 54 proc. niepracujących). W grupie osób pracujących najmniej użytkowników internetu jest wśród rolników i robotników (kwalifikowanych oraz niewykwalifikowanych), najwięcej zaś wśród kadry kierowniczej i specjalistów, techników i średniego personelu, pracowników administracyjno-biurowych i prywatnych przedsiębiorców.
Relatywnie najmniej użytkowników internetu jest na wsi, a zauważalnie więcej niż przeciętnie w dużych - stutysięcznych i większych - miastach - stwierdził CBOS. Jak wskazano w komunikacie, sytuacja materialna ma mniejsze i raczej niebezpośrednie znaczenie względem korzystania z internetu. Może ona jednak przekładać się na ograniczenie dostępu do sieci, np. ze wzglęu na brak środków na zakup urządzenia czy opłatę abonamentową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.