W koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej rozpoczęła się rozbiórka komina starej baterii koksowniczej. Prace w zakładzie należącym do JSW Koks prowadzone w ramach umowy zawartej z końcem maja. Wykonuje je firma Uniserv SA. Zgodnie z umową stary komin zostanie rozebrany, a w jego miejsce zostanie zbudowany nowy. Wartość kontraktu wynosi blisko 12 mln zł.
Jak poinformowały służby prasowe spółki Uniserv, na szczycie starego żelbetowego komina na wysokości 120 m zakończono montaż specjalistycznego robota wyburzeniowego. Będzie on kruszył partiami żelbetową skorupę do wysokości ok. 40 metrów. Prace te będą wykonywane z taki sposób, aby nie uszkodzić znajdującej się w pobliżu infrastruktury należącej do koksowni. Potem do akcji wkroczy maszyna wyburzająca, która upora się z pozostałością komina, aż do poziomu gruntu.
- Fakt, iż realizacja inwestycji odbywa się w obrębie czynnego zakładu przemysłowego, w szczególności w sąsiedztwie funkcjonującej baterii koksowniczej nr 3 i innych obiektów infrastruktury technologicznej koksowni, wymaga od nas szczególnej organizacji prac. Priorytetem jak zawsze jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom koksowni oraz ekipom budowlanym. Z tego powodu będziemy przeprowadzać rozbiórkę komina metodą tzw. frezowania – wyjaśnia prezes Uniserv Dionizy Boryczko.
- Budowa baterii nr 4 pozwoli na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych w produkcji, a ponadto niesie za sobą realne korzyści środowiskowe, pozwoli bowiem na obniżenie emisji pyłu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, tlenków azotu, a tym samym uzyskanie dodatkowego efektu ekologicznego prowadzonej na dużą skalę działalności – mówi prezes JSW Koks Iwona Gajdzik – Szot.
W miejsce wyburzanego obecnie komina Uniserv wybuduje, metodą tzw. ślizgu, nowy, spełniający współczesne wymagania 120 m żelbetowy trzon komina.
- Sprawne i szybkie wyburzenie komina jest przedsięwzięciem kluczowym dla organizacji pozostałych prac na placu budowy baterii nr 4. Po etapie związanym z rozbiórką przystąpimy do budowy komina nowej baterii koksowniczej metodą ciągłego betonowania. Zastosowanie tej metody pozwoli na dobowe „przyrosty" wysokości od 2 do 3 metrów. Zakończenie całości prac jest zaplanowane do końca przyszłego roku– dodaj prezes Boryczko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.