PGE i Orsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO SA do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego - poinformowały spółki we wtorkowym, 13 lipca, komunikacie. Dodano, że rozpoczęte prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
Jak wskazano we wtorkowej informacji prasowej, PGE i Orsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO SA do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego.
Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach - Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW - wskazano. Dodano, że rezultaty uzyskane w trakcie wstępnych badań i analiz posłużą do wyboru najbardziej optymalnych rozwiązań dla umiejscowienia turbin wiatrowych oraz stacji transformatorowych na morskim obszarze inwestycji.
Wyjaśniono, że badania podłoża gruntowego dna morskiego to jeden z kluczowych elementów przygotowania do budowy instalacji offshore. W zakres prac wchodzi wykonanie głębokich odwiertów, badań w celu określenia kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych (tzw. sondowania CPT), płytkich odwiertów, a także przeprowadzenie badań laboratoryjnych na morzu i lądzie.
Jak zaznaczono, realizacja prac związanych z badaniami podłoża jest niezbędna do uzyskania finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych.
- Wykonawca wybrany do przeprowadzenia badań to konsorcjum stworzone z polskiego przedsiębiorstwa MEWO SA oraz szwajcarskiej firmy Geoquip Marine - zaznaczyła cytowana w informacji Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica. Dodała, że wybór konsorcjum, w skład którego wchodzi polska firma, jest potwierdzeniem celu, jaki stawia sobie Grupa PGE, aby polskie firmy odegrały istotną rolę w projekcie budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
- W przyszłości jesteśmy otwarci na podobne partnerstwa, by wspierać polskich dostawców i pokazać im, że morska energetyka wiatrowa to globalna branża, w ramach której mogą się rozwijać - dodał Soren Westergaard Jensen, starszy dyrektor ds. Projektów Rozwojowych, Orsted.
W informacji podkreślono, że Orsted i należąca do PGE spółka PGE Baltica będą wspólnie rozwijać, budować i obsługiwać Morską Farmę Wiatrową Baltica, przyczyniając się do polskiej transformacji energetycznej i dostarczając czystą, niezawodną i przystępną cenowo energię przez 30 lat. Zwrócono uwagę, że morska Farma Wiatrowa Baltica w przyszłości zajmować będzie w przybliżeniu teren Warszawy.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. PGE dostarcza energię elektryczną oraz ciepło do ponad 5 milionów klientów.
Orsted to wywodzący się z Danii koncern, który jest dziś obecny na 10 rynkach, zaczynając od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przez kraje europejskie, a kończąc na Azji. Zaznaczono, że Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Orsted, gdzie zatrudnionych jest już blisko 250 osób (ponad 6,6 tys. na całym świecie). Orsted rozwija, buduje i obsługuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza produkty energetyczne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.