Rząd w trzecim kwartale chce przyjąć projekt ustawy, która ma rozwiązać problem pozyskiwania gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź zw. z elektromobilnością - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
Na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja, że Rada Ministrów planuje w trzecim kwartale br. przyjąć projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Autorem zmian ma być resort klimatu i środowiska.
W wykazie wyjaśniono, że projektowane przepisy mają na celu rozwiązanie problemów z pozyskaniem gruntów pod lokalizację inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów: dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo uzasadnionych potrzebami strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych.
Dodano, że ustalenie lokalizacji pod tak duże inwestycje jest mocno utrudnione z uwagi na szereg uwarunkowań, w tym w szczególności uwarunkowania powierzchniowe, przestrzenne, infrastrukturalne, środowiskowe czy komunikacyjne.
Jak wyjaśniono, projekt przewiduje dodatkowo możliwość dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa sąsiadujących z ww. nieruchomościami na lasy, grunty i inne nieruchomości, lecz tylko w przypadkach, gdy będzie to niezbędne do realizacji celów określonych w projektowanych przepisach.
W wykazie wskazano, że z uwagi na szczególny charakter gruntów mających podlegać zamianie, projekt przewiduje mechanizmy mające na celu ograniczenie możliwości dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych w przypadkach konieczności zapewnienia lokalizacji dla określonych inwestycji.
Wyjaśniono, że zamiany gruntów miałby dokonywać dyrektor generalny LP na wniosek ministra właściwego ds. środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym ds. klimatu oraz ministrem ds. gospodarki. Taki wniosek byłby też opiniowany przez sejmową komisję właściwą ds. leśnictwa i gospodarki leśnej.
Jak dodano, w przypadku zamiany nieruchomości sąsiadujących, podmiotem właściwym do dokonywania zamiany będzie organ właściwy zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Podobnie jak wyżej będzie się to odbywało na wniosek ministra właściwego ds. środowiska. Będzie on również opiniowany przez właściwą sejmową komisję.
Zamiana dokonywana w oparciu o projektowane przepisy będzie dokonywana przy uwzględnieniu kryterium wielkości powierzchni zamienianych nieruchomości, po ich wycenie przez osoby posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości, bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości - dodano w wykazie.
W maju posłowie PiS skierowali do prac w Sejmie podobny projekt ustawy. Przewidywał on danie większej możliwości zamiany terenów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Zmierzał on do rozszerzenia możliwości zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa, podczas gdy obecne przepisy dopuszczają dokonywanie zamiany wyłącznie w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.