Czy zapowiadane od kilku lat wydobycie węgla kamiennego w Ścinawce Średniej nastąpi w tym roku? Przeprowadzona wiosną kontrola ze strony Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu wykazała podjęcie prac przygotowawczych, ale nie stwierdziła eksploatacji.
Ścinawka Średnia to wieś położona u podnóża Wzgórz Włodzickich, przez którą przebiega Główny Szlak Sudecki oraz linia kolejowa z Kłodzka do Wałbrzycha. Choć leży ledwie kilka kilometrów na południe od Nowej Rudy, przez lata nie kojarzyła się specjalnie z górnictwem. W przeszłości, jeszcze po drugiej wojnie światowej, na terenie wsi funkcjonowała elektrownia węglowa. Po jej zamknięciu wieś postrzegana była tylko jako jedna z miejscowości tranzytowych na trasie do przejścia granicznego Tłumaczów - Otovice.
Zalegającym pod Ścinawką Średnią węglem kamiennym zainteresowała się zarejestrowana w 2014 r. przez katowicki sąd spółka Nexano Minerals.W tym też roku spółka otrzymała koncesję 33/2014/p na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węgla kamiennego. Dwa lata później spółce przyznano koncesję na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej, ważną od 26 kwietnia 2016 do 31 grudnia 2025 r., następnie koncesję nr 1/2018 Ministra Środowiska z dnia 26 kwietnia 2018 r.
Zapis koncesji przewidujący podjęcie wydobycia w ciągu 12 miesięcy od jej wydania nie został dotrzymany. Jednak 26 czerwca 2020 r. dokonano zmiany zapisu w treści koncesji, wydłużając ten termin do 36 miesięcy. Jak łatwo obliczyć, upłynął on 26 kwietnia 2021 r.
Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu kontrolował wiosną kopalnię Heddi II w Ścinawce Średniej.
- W toku kontroli zakładu górniczego Kopalnia Węgla Kamiennego Heddi II zakończonej 19 maja 2021 r. stwierdzono, że rozpoczęcie wydobycia kopaliny nie nastąpiło. Przedsiębiorca podjął jedynie działania konieczne do podjęcia eksploatacji poprzez wykonanie wkopu udostępniającego, w ramach projektu budowlanego zatwierdzonego decyzją organu udzielającą pozwolenia na budowę. Teren zakładu górniczego był oznakowany tablicami z nazwą zakładu górniczego oraz informacją o zakazie wstępu osobom postronnym i o głębokich wykopach, a teren budowy ogrodzono siatką. Umieszczone zostały również oznakowania dotyczące budowy - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Ścinawka Średnia jest jednym z dwóch miejsc w polskiej części Sudetów, w których w XXI w. podjęto działania w celu wydobycia węgla kamiennego. Oprócz niej badane było złoże Wacław Lech w Ludwikowicach Kłodzkich i Nowej Rudzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.