Kopalnia węgla kamiennego Heddi II w Ścinawce Średniej nie rozpoczęła wydobycia w terminie wyznaczonym koncesją

fot: Tomasz Rzeczycki

Ostatnim jak dotąd miejscem w polskich Sudetach, gdzie fedrowano węgiel kamienny, była Nowa Ruda

fot: Tomasz Rzeczycki

Czy zapowiadane od kilku lat wydobycie węgla kamiennego w Ścinawce Średniej nastąpi w tym roku? Przeprowadzona wiosną kontrola ze strony Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu wykazała podjęcie prac przygotowawczych, ale nie stwierdziła eksploatacji.

Ścinawka Średnia to wieś położona u podnóża Wzgórz Włodzickich, przez którą przebiega Główny Szlak Sudecki oraz linia kolejowa z Kłodzka do Wałbrzycha. Choć leży ledwie kilka kilometrów na południe od Nowej Rudy, przez lata nie kojarzyła się specjalnie z górnictwem. W przeszłości, jeszcze po drugiej wojnie światowej, na terenie wsi funkcjonowała elektrownia węglowa. Po jej zamknięciu wieś postrzegana była tylko jako jedna z miejscowości tranzytowych na trasie do przejścia granicznego Tłumaczów - Otovice.

Zalegającym pod Ścinawką Średnią węglem kamiennym zainteresowała się zarejestrowana w 2014 r. przez katowicki sąd spółka Nexano Minerals.W tym też roku spółka otrzymała koncesję 33/2014/p na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węgla kamiennego. Dwa lata później spółce przyznano koncesję na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej, ważną od 26 kwietnia 2016 do 31 grudnia 2025 r., następnie koncesję nr 1/2018 Ministra Środowiska z dnia 26 kwietnia 2018 r.

Zapis koncesji przewidujący podjęcie wydobycia w ciągu 12 miesięcy od jej wydania nie został dotrzymany. Jednak 26 czerwca 2020 r. dokonano zmiany zapisu w treści koncesji, wydłużając ten termin do 36 miesięcy. Jak łatwo obliczyć, upłynął on 26 kwietnia 2021 r.

Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu kontrolował wiosną kopalnię Heddi II w Ścinawce Średniej.

- W toku kontroli zakładu górniczego Kopalnia Węgla Kamiennego Heddi II zakończonej 19 maja 2021 r. stwierdzono, że rozpoczęcie wydobycia kopaliny nie nastąpiło. Przedsiębiorca podjął jedynie działania konieczne do podjęcia eksploatacji poprzez wykonanie wkopu udostępniającego, w ramach projektu budowlanego zatwierdzonego decyzją organu udzielającą pozwolenia na budowę. Teren zakładu górniczego był oznakowany tablicami z nazwą zakładu górniczego oraz informacją o zakazie wstępu osobom postronnym i o głębokich wykopach, a teren budowy ogrodzono siatką. Umieszczone zostały również oznakowania dotyczące budowy - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Ścinawka Średnia jest jednym z dwóch miejsc w polskiej części Sudetów, w których w XXI w. podjęto działania w celu wydobycia węgla kamiennego. Oprócz niej badane było złoże Wacław Lech w Ludwikowicach Kłodzkich i Nowej Rudzie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce.