Przyszłoroczne przewodnictwo UE, sprawowane przez Węgry i Polskę, będzie sprzyjać polityce bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej - ocenili we wtorek w Bratysławie uczestnicy konferencji na temat globalnego bezpieczeństwa GLOBSEC.
Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że podstawą regionalnego bezpieczeństwa energetycznego powinny być interkonektory gazowe i rurociąg biegnący z północy na południe, łączący gazoporty w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. Wspomniano także o konieczności przyspieszenia prac nad gazociągiem Nabucco, mającym dostarczyć do Europy surowiec znad Morza Kaspijskiego.
Za wyjątkową okoliczność sprzyjającą polityce bezpieczeństwa energetycznego ministrowie uznali przyszłoroczne przewodnictwo Unii Europejskiej, pełnione w pierwszym półroczu przez Węgry, w drugim przez Polskę.
- To unikalna szansa dla Europy Środkowej - powiedział Schwarzenberg. - Możemy nadać dynamikę bezpieczeństwu energetycznemu.
Uczestnicy dyskusji mówili także o współpracy politycznej w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Uznali, że organizacja stała się modelem transformacyjnym dla innych regionów.
Minister Dowgielewicz ocenił, że priorytetem węgierskiej i polskiej prezydencji UE w 2011 roku powinno być Partnerstwo Wschodnie, a więc unijny program współpracy ze wschodnimi sąsiadami Unii. W tym kontekście wspomniał o Mołdawii, w której - jak zauważył - zarówno UE, jak i Grupa Wyszehradzka, mogą pomóc umacniać instytucje demokratyczne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.