Port lotniczy Katowice od 24 czerwca nosić będzie imię Wojciecha Korfantego, jednego z ojców niepodległej Polski, dyktatora III powstania śląskiego i śląskiego polityka okresu międzywojennego. W uroczystości nadania lotnisku imienia udział zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda.
W czwartek po południu Andrzej Duda ma również wziąć udział w koncercie z okazji 100-lecia powstań śląskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny – w siedzibie zespołu w Koszęcinie.
Podczas uroczystości nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego odsłonięta będzie tablica pamiątkowa w nowym łączniku pomiędzy głównym terminalem odlotów B a terminalem przylotów C.
Radni woj. śląskiego złożyli wniosek o nadanie patrona portowi we wrześniu 2020 r. Uroczystość wpisała się w obchody 100. rocznicy powstań śląskich i będącego ich następstwem przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Kontrkandydatami Korfantego w wieloletnich zabiegach i dyskusjach na temat patrona portu znalazły się też nazwiska przemysłowca Karola Goduli, śpiewaka Jana Kiepury oraz kompozytora Wojciecha Kilara.
Wojciech Korfanty w 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Stanął na czele III powstania śląskiego. W tym i wcześniejszych zbrojnych zrywach liczny udział brali górnicy ze śląskich kopalń.
W niepodległej Polsce Korfanty został posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa. Był wrogiem Józefa Piłsudskiego. Dlatego w 1930 r. aresztowano go i osadzono w twierdzy brzeskiej.
W kwietniu 1939 r. wrócił do Polski z emigracji w Czechach, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Po trzech miesiącach zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Miesiąc później zmarł. Jego pogrzeb w Katowicach, na który przyszło 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.