- Podjęcie dialogu pomiędzy organizacjami pracowników i pracodawców to pierwszy etap dyskusji ws. regionalizacji płacy minimalnej – mówi portalowi netTG.pl Gospodarka i Ludzie WITOLD MICHAŁEK, ekspert Business Centre Club ds. gospodarki, legislacji i lobbingu, minister ds. procesu stanowienia prawa gospodarczego w Gabinecie Cieni BCC.
Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym, to wniosek ze wspólnej konferencji Business Centre Club oraz Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pt.„Regionalizacja i powiązanie płacy minimalnej z obiektywnym parametrem ekonomicznym”. Skąd taki pomysł?
Płaca minimalna musi być przewidywalna oraz bezpieczna społecznie i ekonomicznie. Tymczasem, w ostatnich latach była ona ustalana w oderwaniu od parametrów gospodarczych, które są zapisane w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dziękuję Adamowi Abramowiczowi, rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który skupia blisko 300 organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, za podjęcie, wspólnie z BCC, problemu ustalania wysokości płacy minimalnej w Polsce oraz potrzeby jej regionalizacji. Wnioski zostały więc dobrane w taki sposób, by były wspólnym głosem całego środowiska przedsiębiorców – zarówno dużych jak i małych firm, choć należy podkreślić, że dla większości dużych firm obecnie wysokość płacy minimalnej nie stanowi wielkiego problemu. Tam wynagrodzenia są wyższe.
Czy praca minimalna jest za wysoka?
W 2021 r., czyli w trakcie trwającego kryzysu związanego z pandemią COVID-19, wysokość płacy minimalnej ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije ona poziom 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ustalony jako docelowy w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich.
Ale płaca minimalna chroni najsłabszych, najmniej zarabiających…
Panuje zgoda co do tego, że płaca minimalna ma zarówno aspekt społeczny jak i ekonomiczny. Obecnie spełnia ona minima socjalne, dlatego potrzebna jest dyskusja nad jej wymiarem ekonomicznym. Dobrze, że nasze spotkania, dyskusje i wnioski dotyczą nie tego, czy wprowadzać zróżnicowaną regionalnie płacę minimalną, ale jak ją wprowadzać.
W jaki sposób płaca minimalna wpływa za na stan naszej gospodarki, która rośnie najszybciej w Unii Europejskiej?
BCC od lat zwraca uwagę, że wysokie tempo wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę ma negatywny wpływ na konkurencyjność olbrzymiej liczby małych i średnich przedsiębiorstw. Chodzi tu także o konkurencyjność pomiędzy regionami w Polsce. Oddziaływanie to przejawia się w zwiększonych, całkowitych kosztach pracy ponoszonych z tytułu wypłaty wynagrodzeń osobom zatrudnionym dotychczas za wynagrodzenia nieprzekraczające płacy minimalnej lub minimalnej stawki godzinowej, szczególnie w regionach słabiej rozwiniętych gospodarczo, o niższej niż przeciętna produktywności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.