Bank Ochrony Środowiska podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę w zakresie wspierania rozwoju zielonych technologii - poinformowało we wtorek NCBR. Dodano, że współpraca ma przyczynić się do większej komercjalizacji projektów.
Prezes BOŚ Banku Wojciech Hann podkreślił, że kierowany przez niego bank będzie pierwszą instytucją finansową, która zdecydowała się połączyć siły z NCBR przy realizacji dwóch typów projektów - innowacji opartych o technologie cyfrowe oraz zielonych technologii.
Według Hanna dzięki współpracy z NCBR liczba transakcji wzrośnie o 10 proc. w skali roku. Liczymy na kilkaset transakcji w ciągu roku, które będziemy mogli realizować z udziałem NCBR-u - powiedział.
Jak wyjaśniono, BOŚ Bank zaoferuje wsparcie merytoryczne w procesie oceny wniosków o dofinansowanie, pomoc w składaniu ofert, w organizacji szkoleń, spotkań informacyjnych, a także w pełnieniu roli opiniującej dla projektów zgłoszonych w inicjatywach NCBR.
NCBR liczy, że dzięki współpracy z BOŚ Bankiem w połączeniu z prywatnym kapitałem zwiększy się liczba komercjalizacji pomysłów zgłaszanych przez polskich przedsiębiorców.
Jak wyjaśniono, sygnatariusze umowy będą wspierać proces transformacji energetycznej, w szczególności poprzez współfinansowanie badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych. BOŚ Bank i NCBR będą nie tylko prowadzić działania związane z finansowaniem przedsiębiorców, ale także promować efekty inicjatyw wspartych umowami.
Dodano, że wspólnie prowadzone konsultacje będą zmierzały do identyfikacji szczegółowych zielonych technologii oraz ich komercjalizacji i upowszechniania, a także do tworzenia narzędzi wsparcia lub finansowania twórców czy też odbiorców zielonych technologii.
NCBR dodało, że wraz z BOŚ Bankiem inicjowane będą działania zmierzające do wdrażanie idei tzw. organizacji innowacji. Oznacza to wspólne tworzenie strukturalnych i organizacyjnych rozwiązań, które mają wesprzeć polskich naukowców i przedsiębiorców w procesie badań i wdrożeń innowacyjnych przedsięwzięć w obszarach największych wyzwań gospodarczych - wskazano.
Wyjaśniono, że realizacja będzie odbywała się poprzez: identyfikację nowych ścieżek interwencji na rzecz rozwoju i sposobów finansowania innowacji środowiskowych, zmniejszenie ryzyka wejścia na nowy rynek oraz elastyczne zarządzanie etapem realizacji zamówień (kontrola na etapie poszczególnych kamieni milowych procesu badawczego). Ważnym elementem procesu będzie realizacja takich projektów, które odpowiadają na potrzeby klientów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.