Sejmowa komisja środowiska w piątek nie wniosła poprawek do projektu, który uchyla przepisy pozwalające warunkowo przedłużyć koncesję na wydobycie m.in. węgla kamiennego i brunatnego bez decyzji środowiskowej.
W piątek sejmowa komisja środowiska rozpatrzyła projekt noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. Nowe przepisy likwidują możliwość warunkowego wyłączenia obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla jednorazowego wydłużenia terminu obowiązywania koncesji na wydobycie węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz siarki rodzimej wydobywanej metodą otworową.
Jak tłumaczył podczas posiedzenia komisji wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, projekt noweli ma na celu wyeliminowanie wątpliwości prawych dotyczących obecnych przepisów co do ich zgodności z przepisami unijnymi.
Zgodnie z obowiązującym prawem, jednorazowe wydłużenie koncesji w celu zachowania ciągłości prowadzenia wydobycia wymienionych kopalin było możliwe wyłącznie bez rozszerzania zakresu koncesji oraz gdy wydłużenie koncesji było uzasadnione racjonalną gospodarką złożem.
Dziadzio wskazał, że na wątpliwości co do zgodności polskich przepisów ze wspólnotowymi w grudniu 2020 roku wskazała w uzasadnionej opinii Komisja Europejska.
Przedstawiciel MKiŚ, odpowiadając na pytania posłów poinformował także, na podstawie dotychczasowych przepisów, takiego jednorazowego przedłużania dokonano w przypadku ok. 20 koncesji.
Wiceprzewodnicząca komisji posłanka Urszula Zielińska (KO) zaproponowała poprawkę, która przewidywała m.in. wykreślnie z obecnej ustawy także przepisu pozwalającego na jednorazowe przedłużenie obowiązywania koncesji w przypadku poszukiwania i rozpoznania złoża węglowodorów. Chciała również zmian w innym przepisie ustawy dotyczącym zmiany terminu rozpoczęcia prac i robót geologicznych.
Ostatecznie poprawka ta nie uzyskała poparcia komisji, choć wiceminister Piotr Dziadzio powiedział, że ministerstwo mogłoby poprzeć zmianę tylko w części dotyczącej koncesji dla węglowodorów. Zielińska poinformowała zatem, że to uwzględni i taką poprawkę zgłosi jeszcze podczas drugiego czytania projektu noweli.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.