Górnictwo odkrywkowe w pierwszej połowie XXI wieku – szansę i wyzwania. Taki jest główny motyw rozpoczętego dziś w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej IX Krajowego Zjazdu Górnictwa Odkrywkowego, odbywającego się w ramach Polskiego Kongresu Górniczego 2010.
Zjazd jest spotkaniem przedstawicieli świata nauki, środowiska inżynierskiego oraz menadżerów wszystkich gałęzi górnictwa odkrywkowego. Zgromadził 265 uczestników z przeszło 50 firm górniczych, usługowych oraz instytutów naukowo-badawczych. Spodziewane jest wygłoszenie ponad 50 referatów.
Po odśpiewaniu hymnu górniczego gości zjazdu powitali rektor AGH, prof. Antoni Tajduś oraz dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, prof. Piotr Czaja. Byli wśród nich m.in. Eugeniusz Grzeszczak - minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Piotr Litwa - prezes Wyższego Urzędu Górniczego, prof. Józef Dubiński - dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa oraz prof. Wiesław Blaschke - prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
– Górnictwo jest potrzebne narodowi i bez niego państwo nie mogło by funkcjonować. Górnictwo jest nadal jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu w Polsce – przekonywał prof. Antoni Tajduś.
Na zjazd nie przyjechał przewodniczący Komitetu Honorowego, wicepremier Waldemar Pawlak. W nadesłanym przez niego liście czytamy m.in.: „Wydobycie kopalin do produkcji kruszyw naturalnych stanowi ponad połowę wszystkich pozyskiwanych surowców mineralnych w Polsce. W kopalniach odkrywkowych wydobywa się węgiel brunatny i niemal wszystkie surowce skalne. Rozwój górnictwa odkrywkowego jest stabilny. Wciąż wdrażana są nowe technologie, pozwalające na zwiększanie bezpieczeństwa pracy, poprawę efektywności i sprawności maszyn oraz zmniejszanie kosztów wytwarzania. Duże środki finansowe jakie w najbliższych latach Polska planuje przeznaczyć na rozwój infrastruktury transportowej oraz budownictwa wskazuje na dalszy wzrost zapotrzebowania na surowce skalne. Natomiast rozwój branży węgla brunatnego będzie odgrywał znaczącą rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.”
- Górnictwo wcale nie musi się kojarzyć z przemysłem brudnym i niebezpiecznym. Górnictwo odkrywkowe jest gałęzią bezpieczną i innowacyjną jego ważnym problemem jest to, że bardzo trudno jest przekonać władzę samorządowe i lokalne społeczności do tego, aby mogło się ono rozwijać – powiedział prezes WUG, Piotr Litwa.
Niewątpliwie do podstawowego wyzwania górnictwa odkrywkowego w najbliższych dekadach należy zaliczyć zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju poprzez odpowiednią ilości i jakości dwóch głównych grup surowców, czyli surowców skalnych oraz węgla brunatnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.