W ruchu Halemba górnicy od początku roku mają sporo pracy. Dopiero co zakończyła swój bieg ściana 4 w pokładzie 414. Jeszcze w kwietniu dawała wydobycie rzędu 3,5 tys. t. węgla na dobę. Miała wybieg 810 m, 190 m długości i 3,1 m wysokości. Wybrano ją w ciągu zaledwie 10 miesięcy.
Kończą się też prace przygotowawcze przy rozcince ściany 1 w pokładzie 410 na poziomie 1030. Jej uruchomienia zaplanowano już w przyszłym miesiącu. Będzie miała ok. 3,5 m wysokości, 200 m długości i ponad 1200 m wybiegu.
We wrześniu natomiast ruszyć ma kolejna ściana 8a w pokładzie 402 w partii k na poziomie 830. Jej wysokość kształtować się będzie na poziomie 2,3 m wysokości, a wybieg przekroczy nieco 900 m. Dwie ściany rozjeżdżane są obecnie czterema przodkami.
- Naszą przyszłością będą ściany, z których średnie dobowe wydobycie sięgnie ok. 4 tys.t surowca na dobę. Węgiel będziemy urabiać sprawdzonymi kombajnami typu FS400. W ścianie 1 w pokł. 410 planujemy zabudować zupełnie nowy kompleks. Zbrojenie ruszyło 27 maja – omawia plany na najbliższe miesiące Grzegorz Stanik.
Tymczasem ściana 1 C w pokładzie 405 partii L na poziomie 1030 minęła połowę pierwotnego wybiegu (930 m). Pilot kombajnu FS400 przechodzi dosłownie z rak do rąk kombajnistów na kolejnych zmianach. Górnikom zostało do „przejechania” całej ściany niewiele ponad 400 m. Wydobycie sięga 5 tys. t surowca na dobę. Jest to węgiel wysokoenergetyczny klasy 34,2.
- Realizujemy plan wydobycia. Nie notujemy żadnych większych zaburzeń geologiczno-górniczych. Liczymy, że ściana zostanie wybrana do końca br. Owszem, mamy do czynienia z zagrożeniem tąpaniami, metanowym i klimatycznym. Pracują cztery urządzenia chłodzące klimatyzacji lokalnej, trzy zabudowane są w chodniku ścianowym badawczym 2C, jedno w chodniku ścianowym badawczym 1C. To w zupełności zapewnia wymagany przepisami komfort pracy – wyjaśnia Jerzy Antoniak, kierownik robót ds. wydobycia, zbrojeń i likwidacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.