Pół wieku temu zakończyła samodzielny byt Kopalnia Węgla Kamiennego Łagiewniki w Bytomiu. Czerwiec 1971 r. był ostatnim miesiącem samodzielnego funkcjonowania tego zakładu. Potem włączono go w struktury innej bytomskiej kopalni, KWK Rozbark. To, co pozostało z łagiewnickiej kopalni, nie przedstawia się imponująco.
- W pobliżu zakładów gumowych w Łagiewnikach rozciąga się silnie zdegradowany i mocno zarośnięty teren zlikwidowanej w 1971 r. KWK Łagiewniki. Znajdują się tu dzikie wysypiska wszelkiej maści odpadów. Duża, bezwartościowa ruina w postaci żelbetowego szkieletu od ponad dekady prezentuje się niezmiennie: niezabezpieczona w żaden sposób. Inspektor nadzoru budowlanego milczy - uważa Piotr Studziński, autor strony internetowej www.ruiny.bytom.pl, dokumentującej stan zniszczenia miasta.
Zwróciliśmy się do bytomskiego magistratu w tej sprawie.
- Obecnie teren po dawnej kopalni Łagiewniki w rejonie ul. Szyby Rycerskie należy od osób fizycznych i prawnych. Istniejąca w tym rejonie konstrukcja żelbetonowa stanowi własność osoby fizycznej. Ocena stanu technicznego obiektów budowlanych należy do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego - stwierdza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Kopalnia Łagiewniki w czasach niemieckich funkcjonowała pod nazwą Florentinengrube. Zaczęła funkcjonować około 1824 r. Po pierwszej wojnie światowej granica polsko-niemiecka podzieliła teren kopalni, pozostawiając większość pól górniczych po polskiej stronie. Kopalnia podzielona więc została na dwie części.
Ze względów ekonomicznych, spowodowanych wyczerpywaniem się złoża, doszło w 1971 r. do konsolidacji z KWK Rozbark. Fizyczna likwidacja nastąpiła pod koniec XX w.
Co ciekawe, teren po dawnej kopalni Florentyna, stanowiącej istotną część KWK Łagiewniki, pod względem planistycznym przypisany został do sąsiedniej dzielnicy. Obejmuje go Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego na poprzemysłowych terenach południowej części miasta Bytomia, zwany planem Szombierki-Południe. Plan ten wprowadzony został uchwałą z 30 lipca 2012 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.