Ratyfikacja decyzji ws. zasobów własnych w budżecie to ważny krok, by Polska mogła uzyskać dostęp do dziesiątek miliardów euro m.in. na transformację klimatyczną - mówi wiceszef MKiŚ Adam Guibourg,-Czetwertyński. Dodał, że 37 proc. środków z KPO trafi właśnie na takie projekty.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy.
Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourg,-Czetwertyński podkreślił, że ratyfikowanie decyzji do kolejny ważny krok, aby Polska uzyskała dostęp do dziesiątków miliardów euro z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
- W ramach funduszu ok. 37 proc. środków przyznanych naszemu krajowi będzie przeznaczone na cele związane z polityką energetyczno-klimatyczną, ochroną środowiska adaptacją do zmian klimatu - podkreślił przedstawiciel MKiŚ.
Zwrócił uwagę, że inwestycje proklimatyczne, oprócz pozytywnego wpływu na środowisko dadzą impuls gospodarce, a także pobudzą krajowy i lokalny przemysł.
Z unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.
Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do wypłaty środków z tego Funduszu. To dokument, strategia wydatkowania środków europejskich mająca też pozwolić wyjść z kryzysu po pandemii Covid-19.
Polski rząd przekazał już dokument do konsultacji z KE, który powinien zostać zaakceptowany do końca czerwca.
KPO składa się z kilku komponentów, a największe środki mają trafić na programy prośrodowiskowe mające przede wszystkim zwiększyć udział zielonej energii oraz zmniejszyć energochłonność polskiej gospodarki.
Na te cele (komponent B) polski rząd planuje wydać 14,3 mld euro (5,7 mld euro w części grantowej i 8,6 mld euro w części pożyczkowej).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.