Opracowanie rozwiązań umożliwiających modernizację systemów ciepłowniczych lub elektrociepłowniczych zakłada uruchamiany właśnie projekt Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym - poinformowało w poniedziałek NCBR. Wnioski można składać do 25 czerwca br.
Jak zaznaczono w informacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, chodzi o stabilizację sieci energetycznej przyszłości, która nie będzie już bazować na paliwach kopalnych. Na nowy projekt przewidziano 41 mln zł z funduszy unijnych.
- Odchodząc od spalania paliw kopalnych w energetyce i ciepłownictwie, musimy zmodernizować wszystkie przestarzałe instalacje. Dlatego inicjujemy kolejne przedsięwzięcia, które przyczynią się do transformacji tego sektora w Polsce - mówi cytowany w informacji dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.
Jak dodał, w ramach nowego projektu wykonawcy mają stworzyć innowacyjny i uniwersalny model systemu elektrociepłowniczego, który z jednej strony umożliwi dostarczanie do naszych domów ciepła pozyskanego ze źródeł odnawialnych, a z drugiej - pozwoli na wykorzystanie elektrociepłowni jako elementu lokalnego systemu elektroenergetycznego, wpływającego stabilizująco na udział w nim jednostek produkujących energię z odnawialnych źródeł oraz pozwalającego na aktywne uczestniczenie elektrociepłowni w tym systemie. Wiąże się to również, jak dodał, z korzyściami ekonomicznymi, co wynika m.in. z możliwości sprzedaży i kupna energii elektrycznej OZE.
Przedsięwzięcie Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym to druga w ostatnim czasie inicjatywa NCBR w zakresie bezemisyjnego ciepłownictwa, realizowana ze wsparciem Funduszy Europejskich i inspirowana strategią Europejskiego Zielonego Ładu. Dodano, że cały system będzie spinać układ kogeneracyjny wytwarzający jednocześnie energię i ciepło użytkowe ze zmagazynowanej energii OZE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.