W kwietniu liczba pasażerów na kolei wyniosła 14 mln osób i wzrosła o ponad 129 proc. r/r, jednak w porównaniu do marca odnotowano spadek o 1,3 mln osób - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Urzędu Transportu Kolejowego o wynikach przewozowych za kwiecień 2021 r.
W przewozach towarowych według danych UTK odnotowano wzrost przewiezionej masy o 18 proc. od kwietnia ub. roku do poziomu 19,8 mln ton. Jak podkreślono w komunikacie Urzędu, zarówno w przypadku transportu pasażerskiego jak i towarowego, nastąpiło wyhamowanie trendu comiesięcznych wzrostów.
W kwietniu ub. roku przewieziono najmniej pasażerów ze względu na większe niż w roku bieżącym obostrzenia epidemiczne. W kwietniu 2021 r. przewieziono na kolei 14 mln pasażerów, czyli o 129,1 proc. więcej, niż rok wcześniej. Wykonano pracę przewozową na poziomie 837,2 mln pasażerokilometrów (wzrost o 196,8 proc.), natomiast praca eksploatacyjna osiągnęła poziom 14,2 mln pociągokilometrów (wzrost o 52,3 proc.). Średnia odległość przejazdu, jak czytamy, wyniosła w kwietniu tego roku 60 km i wzrosła w ujęciu rocznym o 14 km.
W ub. miesiącu po pięciomiesięcznym okresie wzrostów nastąpił spadek wyników przewozowych w porównaniu do marca - poinformował UTK. Liczba przewiezionych pasażerów w kwietniu była niższa o 1,3 mln (8,4 proc.) od marca, praca przewozowa zmniejszyła się o 22,2 mln pasażerokilometrów (spadek o 2,6 proc.), a praca eksploatacyjna o 0,8 mln pociągokilometrów (5,3 proc.). Zwiększyła się natomiast o 4 km średnia odległość przejazdu.
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra cytowany w komunikacie przypomniał, że z analizy danych rynkowych w ostatnich latach wynika, że mniejsza liczba pasażerów kolei w kwietniu w porównaniu do marca jest pewną regułą. Jak dodał dane za maj pokażą, czy utrzymuje się pozytywny trend powrotu pasażerów na kolej.
- W przewozach towarowych praca przewozowa wyniosła 4,5 mld tonokilometrów (wzrost o 19,4 proc.). Przewieziono koleją 19,8 mln ton ładunków, co w porównaniu do kwietnia ub. roku oznacza wzrost o 18 proc. PRaca eksploatacyjna wyniosła 6,7 mln pociągokilometrów, co stanowi wzrost o 18,8 proc. Średnia odległość przewozu wyniosła 228 km i była większa od tej sprzed roku o 2 km - podał UTK.
W kwietniu jednak przewieziono o 1,5 mln ton ładunków mniej niż w marcu (spadek o 6,9 proc.). Wykonano o 273 mln tonokilometrów mniejszą pracę przewozową (spadek o 5.7 proc.) oraz o 0,4 mln pociągokilometrów mniejszą pracę eksploatacyjną (spadek o 6 proc.). Średnia odległość przezwozu natomiast wzrosła o 3 km - wynika z raportu Urzędu.
Zdaniem Prezesa UTK wyjątkowo dobry marzec 2021 r. rozbudził apetyty rynku.
- Tak, jak w przypadku przewozów pasażerskich, spadek miesiąc do miesiąca w transporcie towarowym jest nieco zaskakujący. (...) Zauważalna tendencja do zmniejszania się udziału paliw kopalnych oraz surowców naturalnych w transportcie kolejowym powinna powodować większe otwarcie się rynku na transport innych grup ładunków powiązanych z przemysłem i handlem - ocenił dr inż. Ignacy Góra.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.