Ekologia na wszystkich płaszczyznach życia społecznego szeroko wkroczyła w nasze myślenie o świecie jako pomysł na lepsze życie dla ludzi w epoce, kiedy nasza planeta, klimat, środowisko wymagają szczególnie pieczołowitego zadbania o nie. Także w budownictwie ekorozwiązania są już powszechnie stosowane, wspierane przez rządy, wspierane na poziomie UE, promowane i wcielane w życie. Ekologiczne domy to przyszłość, lepsza przyszłość.
Fotowoltaika powszechna
Powszechność fotowoltaiki odczuwamy na co dzień, gdy podróżujemy i widzimy domy z panelami fotowoltaicznymi, gdy wybieramy się na spacer po dużym mieście i widzimy panele słoneczne na skrzyżowaniach, gdy przechadzamy się po naszym osiedlu i zauważamy, że jeden z naszych sąsiadów postanowił zamontować panele słoneczne dla swojego mieszkania.
Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż technologie fotowoltaiczne są korzystne ekonomicznie dla ich posiadaczy (właścicieli domów i mieszkań), a także stanowią źródło czystej energii. Zatem pomysł na promocję paneli słonecznych, z których energię możemy pozyskiwać bez strat dla środowiska, za to z korzyścią dla naszego portfela - jest naprawdę warty wspierania i propagowania. Trend obecnie jest taki, iż dąży się do przestawiania gospodarek całych państw na energię odnawialną, a panele słoneczne stanowią znakomity przykład udanego wykorzystania tej idei, kiedy my płacimy mniej i nie trujemy. Dodatkową korzyścią z fotowoltaiki dla gospodarstw domowych jest swobodne dystrybuowanie energią, możliwość jej gromadzenia i odsprzedaży, a przede wszystkim niezależność energetyczna.
Możemy zakładać, że ekologiczne rozwiązania w budownictwie w zakresie fotowoltaiki będą kumulowały się, a trend będzie narastał wraz ze wzrostem świadomości społecznej i odpowiedzialności ekologicznej, zatem mówimy o przyszłości, w której każdy budynek ma zainstalowane panele słoneczne.
Dlaczego nie wejść w przyszłość już dziś, skoro sprzyja nam cała zielona polityka proekologiczna na kontynencie, w całym świecie, także w Polsce - dlaczego wahać się przed decyzją o instalacji paneli fotowoltaicznych, skoro jest to słuszne etycznie i opłacalne ekonomicznie?
Inne ekologiczne rozwiązania dla domów
Istnieją tak silne uzasadnienia dla rozwoju nazywanego zrównoważonym, zakładającym ekorozwiązania, że praktycznie brak przeciwników - raczej widzi się konieczność pełnego przejścia w budownictwie i mieszkalnictwie w kierunku coraz bardziej wyśrubowanych standardów ekologicznych. Oto inne, oprócz fotowoltaiki, już stosowane patenty w tej dziedzinie.
Domy ekologiczne często posiadają pompy cieplne, energia w nich wytwarzana jest możliwa do rekuperacji, czyli odzyskania (nic się nie marnuje). Przy budowie takich domów korzysta się bardzo często z możliwie najbardziej naturalnych surowców, np. drewna (dach kryty strzechą nie jest wcale przeżytkiem, wrócił do łask). Zawsze chodzi o umiejętne korzystanie z energii, a więc okna czy ściany powinny zachowywać energię. Projekty ekologicznych domów zakładają także wykorzystanie technologii cyfrowych (smart domy). Sprzęt AGD w ekologicznym domu zawsze posiada pierwszą klasę energooszczędności. Niektórzy zbierają nawet deszczówkę, która po oczyszczeniu staje się najzdrowszą wodą do picia i wykorzystania użytkowego.
Ekologia powoli staje się koniecznością, nie wyborem.
Mieszkanie w Warszawie
Warszawa jest miastem, które robi wiele dla ekologii, dba o swoich mieszkańców, zapewniając im tereny zielone, wypożyczalnie rowerów, odpowiedni transport i ogólnie przestrzega standardów ekologicznych. W Warszawie warto mieszkać, a nowe mieszkania w Warszawie na obido.pl, jednym z najlepszych portali w branży mieszkalnictwa w Polsce, zwykle potwierdzają ten stan rzeczy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.