Mapa geologiczna pogranicza Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy będzie efektem współpracy tych czterech państw w zakresie kartografii geologicznej na pograniczu. Obecnie trwa recenzowanie mapy. Ze strony polskiej w zadaniu uczestniczy Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.
Realizowane zadanie stanowi kontynuację wcześniej wydanych map geologicznych obejmujących rejon pogranicza, nie tylko polsko-słowacko-ukraińskiego, ale także ukraińsko-rumuńskiego.
– Pierwsza taka mapa tego regionu została wydana, co istotne, przez Polaków. Zadanie prowadzone jest od końca 2018 r. Efektem pracy będzie mapa w skali 1:500 000, która jest obecnie na etapie recenzowania. Dodatkowo zostaną przygotowane wybrane arkusze mapy w skali 1:50 000, obejmujące rejon przygraniczny Karpat, gdzie głównie prowadzono obserwacje - informuje Anna Bagińska, kierownik Biura Promocji i Komunikacji w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym.
Uzyskane dotąd materiały i zgromadzone dane uwidoczniły potrzebę kontynuacji prac geologicznych w rejonie przygranicznym. Szczegóły współpracy mają zostać ustalone po zakończeniu obecnie trwającego zadania, we współpracy ze służbami geologicznym sąsiednich państw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.