Nie jest prawdą, że rząd zerwał negocjacje nad Umową społeczną; praca zdalna była jednym z wielu tematów składających się na tę Umowę - poinformowało w czwartek, 27 maja, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Strona rządowa podtrzymuje gotowość do dialogu wokół pozostałych tematów - dodano.
We wtorek PAP otrzymała wspólne stanowisko trzech organizacji związkowych - Forum Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Zapisano w nim, że strona rządowa, mimo braku uzgodnienia i rozbieżności stanowisk, skierowała na ścieżkę legislacyjną projekt w sprawie uregulowania pracy zdalnej; wobec tego strona związkowa uznaje kontynuację negocjacji w ramach umowy społecznej za bezzasadne i nieuzasadnione.
Reprezentatywne centralne związkowe: Forum Związków Zawodowych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z oburzeniem przyjęły wiadomość o jednostronnym zerwaniu negocjacji nad Umową społeczną przez stronę rządową - napisano w stanowisku opatrzonym datą 24 maja.
Według tego stanowiska strona rządowa mimo braku uzgodnienia w jakimkolwiek z tematów w poszczególnych obszarach wspólnie ustalanych w ramach zawartej Umowy skierowała na ścieżkę legislacyjną projekt obejmujący swoim zakresem uregulowania wykonywania pracy zdalnej.
Chodzi o opublikowany w ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji Kodeksu pracy, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Celem projektu jest wprowadzenie do Kodeksu pracy rozwiązań umożliwiających wykonywanie pracy w formie pracy zdalnej.
O komentarz do stanowiska związkowców, PAP poprosiła resort rozwoju, pracy i technologii.
Nie jest natomiast prawdą, że rząd zerwał negocjacje nad Umową społeczną. Praca zdalna była tylko jednym z wielu tematów składających się na wspomnianą Umowę - przekazało w czwartek biuro komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort podkreślił, że strona rządowa w dalszym ciągu podtrzymuje gotowość do dialogu wokół pozostałych tematów.
Jesteśmy zaskoczeni postawą strony związkowej, bowiem w trakcie rozmów nad Umową społeczną konsekwentnie podkreślano dobrą wolę dyskutujących i fakt, że brak porozumienia w jednym temacie, nie może przekreślać negocjacji w innych - wskazało MRPiT.
Przypomniało, że prace nad Umową Społeczną były wspólną inicjatywą wicepremiera, szefa MRPiT Jarosława Gowina, który objął funkcję przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych wchodzących w skład Rady. Podkreślono, że celem było wzmocnienie dialogu społecznego i wypracowanie rozwiązań legislacyjnych pomocnych po zakończeniu pandemii.
We współpracy z partnerami społecznymi ustalono, że negocjacje będą się toczyć w następujących obszarach: gospodarka, praca i finanse publiczne. W tym celu powołano trzy zespoły negocjacyjne - tłumaczy MRPiT.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.