W programach wspierających działalność badawczo-rozwojową i innowacje w firmach na najbliższą perspektywę finansową przewidziano miliardy euro m.in. na wsparcie dla MŚP czy rozwój gospodarki obiegu zamkniętego - mówiła w środę posłom Małgorzata Szczepańska z MFiPR.
Przedstawicielka Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiała w środę posłom z Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Informację w zakresie stanu przygotowania do uruchomienia mechanizmów wspierania innowacyjności polskich przedsiębiorstw finansowanych ze środków budżetu UE na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy.
Według Małgorzaty Szczepańskiej, główne obszary, na jakie będą kierowane środki związane z innowacjami, to podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności polskich firm.
To wsparcie na nowe projekty związane z nowymi technologiami będzie realizowane głównie z poziomu krajowego w przyszłym programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz w regionalnych programach operacyjnych - powiedziała.
Podkreśliła, że z poziomu krajowego szeroko wspierany będzie także obszar cyfryzacji.
Jak mówiła, według założeń program Fundusze Europejskie dla nowoczesnej gospodarki będzie realizowany na poziomie krajowym i wdrażany przez NCBiR oraz PARP, a przewidziano na niego ok. 8 mld euro. W tej chwili analizowane są zgłoszenia i uwagi, które wpłynęły w ramach konsultacji programu.
Przedstawicielka resortu opisywała posłom trzy osie, wokół których zbudowany jest program. Pierwsza, skierowana na wsparcie przedsiębiorstw, ma na celu ciągłe mobilizowanie nakładów prywatnych na działalność badawczo-rozwojową.
Druga koncentruje się na wsparciu tzw. ekosystemu innowacji, czyli współpracy sektora nauki z biznesem, współpracy międzynarodowej oraz tworzeniu takich podmiotów jak klastry i instytucje otoczenia biznesu.
Celem tej osi jest także podnoszenie kompetencji naukowców dotyczących komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych, a także wspieranie transferu technologii z instytucji badawczych do biznesu oraz pomoc dla małych i średnich firm w cyfryzacji. Przewidziano także wsparcie dla indywidualnych wynalazców i start-upów, m.in. z wykorzystaniem funduszy venture capital i aniołów biznesu.
Z kolei trzecia oś skierowana jest na pomoc techniczną, czyli działania, które mają wspierać instytucje zaangażowane w realizację programu, a także zachęcanie do działalności innowacyjnej.
Jak mówiła, według planów - zależących od negocjacji z Komisją Europejską i postępu prac nad rozporządzeniami, które mają być przyjęte na przełomie maja i czerwca - w pierwszym kwartale 2022 r. zostaną uruchomione pierwsze konkursy realizowane przez NCBiR i PARP na wsparcie dla firm na przedsięwzięcia innowacyjne.
Przedstawicielka MFiPR przedstawiła także założenia Krajowego Planu Odbudowy dotyczące innowacyjności. Wskazała, iż środki planowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy w komponencie A Odporność i konkurencyjność kluczowych sektorów gospodarki to ponad 4,7 mld euro, z których większość to wsparcie o charakterze dotacyjnym, a niewielka część - to pożyczki.
Opisywała, iż wsparcie to skierowane będzie przede wszystkim dla firm, które będą realizowały innowacyjne przedsięwzięcia oraz inwestycje MŚP m.in. w obszarze cyfryzacji, gospodarki obiegu zamkniętego oraz w sektorze rolno-spożywczym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.