Miliony Polaków nie posiadają żadnych oszczędności. W konsekwencji nie mogą sobie pozwolić na utratę pracy i jakiekolwiek nagłe wydatki, co skutkuje tym, że 4 tygodnie pozbawione płynności finansowej oznaczają zadłużenia pogłębiające się z miesiąca na miesiąc. Dobra informacja jest taka, że można z nich wyjść, jednak warto być systematycznym i konsekwentnym w działaniu. Zatem, jak spłacić długi komornicze i zwiększyć płynność finansową? Praktyczne wskazówki.
Jak pozbyć się długów? – praktyczne porady
Ludzie każdego dnia borykają się z błędami popełnionymi w przeszłości. Niespłacony kredyt konsumencki, chwilówka zaciągnięta bez głębszej analizy czy pożyczka pozabankowa z ogromnym oprocentowaniem to tylko kilka z przykładów wpędzających miliony osób w zadłużenia.
Aby pozbyć się długów, należy opracować dokładny plan działania, przemyśleć, jakie nawyki powinno się nabyć w celu trwałego ustabilizowania sytuacji finansowej, a co najważniejsze – realnie określić możliwość spłaty zadłużenia. Warto wziąć również pod uwagę nagłe wydatki, utratę pracy i regulować zobowiązania w wyznaczonym terminie. Zatem, jakie są skuteczne sposoby na wyjście z długów?
A) Spłać istniejące długi jak najszybciej
Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się zadłużeń, jest nadpłacanie jednego z nich każdego miesiąca. Tę opcję poleca się dłużnikom, którzy mają poduszkę finansową. W takim wypadku warto płacić kilka rat w jednym terminie, aby jak najszybciej pozbyć się danego zadłużenia i przejść do regulacji kolejnego.
B) Kontroluj domowy budżet
Kontrola domowego budżetu może się odbyć poprzez jego szczegółowe zaplanowanie. W przeciwnym razie pożyczkobiorca ulegnie licznym pokusom i zacznie kupować rzeczy, które go oddalają od docelowego zadania, jakim jest wyjście z długów. Warto również pamiętać, że zaciąganie chwilówek, aby spłacić jeden kredyt w terminie, pogrąża dłużnika jeszcze bardziej. Najlepsze sposoby na kontrolę domowego budżetu to m.in.:
Warto również zadbać o zmniejszenie wydatków z rozrywek (kino, basen, teatr), kupowania nowych ubrań oraz gadżetów na czas spłaty długów. Koszty wyżywienia należy ograniczyć do minimum, wszystkie posiłki robić w domu, a zakupy planować poprzez sporządzenie listy, na której będą tylko i wyłącznie niezbędne składniki, unikając słodyczy, alkoholu i różnorodnych przekąsek.
C) Obniż stałe wydatki
Kolejnym krokiem jest obniżenie stałych wydatków. W tym celu należy dokładnie zweryfikować swoje zadłużenia poprzez przeczytanie wszystkich umów, które musisz spłacić w celu uregulowania zaległości. Początkowo warto się zająć nadpłatą najdroższego długu, a resztę zobowiązań spłacać regularnie w minimalnych ratach.
Aby znaleźć na to wszystko pieniądze, należy zmienić żarówki na energooszczędne, zadbać o gaszenie świateł w mieszkaniu, przyrządzać dania jednogarnkowe (oszczędność prądu), a także zminimalizować zużycie wody poprzez korzystanie z prysznica.
Obniżenie stałych wydatków to jedno, a zarobienie dodatkowych pieniędzy – to drugi i bardzo ważny krok. Warto również poszukać weekendowej pracy, zapytać szefa, czy jest szansa na nadgodziny itd. Każdy pomysł się liczy – ważne, żeby był zgodny z prawem.
D) Stwórz zabezpieczenie finansowe
Brak oszczędności finansowych prowadzi do ryzyka zadłużenia, zatem po spłacie większości zobowiązań, należy jeszcze bardziej ograniczyć wszystkie koszty i rozpocząć gromadzenie gotówki. Pomoże to zabezpieczyć się przed nagłymi wydatkami i uzyskać płynność finansową w przyszłości.
E) Skontaktuj się z wierzycielem
Szczera rozmowa z wierzycielem może znacznie ułatwić spłatę długów. Przed wniesieniem sprawy do sądu przez pokrzywdzonego, warto spróbować porozumieć się z nim polubownie. Bardzo często jest to dobre rozwiązanie, jednak z ustalonych obietnic trzeba się wywiązać, gdyż w przeciwnym razie sprawa na pewno trafi do sądu i będzie konieczność spłacenia długów z ogromnymi odsetkami (większymi niż do tej pory).
Pomoc w wyjściu z długów z BEST – dlaczego warto?
Spłata długów z BEST jest prosta i przyjemna. Specjaliści z tej firmy (w zależności od zadłużenia) mogą zaproponować zatrzymanie naliczania odsetek karnych, rozłożenie spłaty na przystępne raty, a co najważniejsze – aneksowanie umowy, gdy sytuacja się zmieni. To pozwala na bezstresową egzystencję, której spokój nie zostanie zachwiany przez utratę pracy i nagłe wydatki.
Spłać długi z BEST – zwiększ płynność finansową i zdolność kredytową! Podsumowanie
Do spłaty długów należy się przyłożyć. Znaleźć dodatkowe źródło dochodu, ograniczyć koszty do minimum, skontaktować się z wierzycielem, a następnie – w miarę możliwości tworzyć poduszkę finansową i nadpłacać największe długi. Warto również zastanowić się nad kontrolą domowego budżetu, która może być niezbędna w przypadku wzrastających zobowiązań finansowych i małych dochodów.
Zwiększ płynność finansową z BEST – spłać długi w mgnieniu oka!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.