REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
25 maja 2021 10:31 Portal gospodarka i ludzie autor: Janusz Mincewicz 1,732 odsłon

W ciągu roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wzrosła aż o 140 proc.

- Do wzrostu zainteresowania OZE przyczyniła się nie tylko rosnąca świadomość Polaków, ale również chęć uniezależnienia się od rosnących cen prądu i możliwość skorzystania z dotacji - uważa Tomasz Stanisławski
fot: Materiały prasowe

- Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną może zasilać wszystkie urządzenia w naszym domu, w tym również ogrzewanie. Dlatego duet fotowoltaika i pompa ciepła to świetne rozwiązanie – przyjazne środowisku, oszczędne i wygodne - przekonuje w wydziadzie dla portalu netTG.pl Tomasz Stanisławski, prezes Votum Energy.

- Zachwalacie fotowoltaikę jako najlepsze rozwiązanie dla czystej energii. Dlaczego?
- Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dobro środowiska – wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, tymczasem coraz częściej, zwłaszcza w dużych miastach jest ono złej jakości. Natomiast prąd ze słońca to czysta energia przyjazna nie tylko dla środowiska, ale również dla naszych portfeli - w czasie użytkowania instalacji fotowoltaicznej może nam ona przynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy oszczędności. Jest również bardziej dostępna od elektrowni wiatrowych. Fotowoltaikę można zamontować na większości budynków: domów jednorodzinnych, firm czy gospodarstw rolnych.

 - Czy rośnie nasza świadomość i Polacy przekonują się do fotowoltaiki jako czystej energii?
- W ostatnim czasie można było zauważyć znaczny wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, w tym fotowoltaiką, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na koniec lutego 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 4242,7 MW. To wzrost aż o 139,5 proc. w stosunku do lutego 2020 r. Szacuje się, że liczba prosumentów w 2030 r. wzrośnie do 1 mln zł. Przyczyniła się do tego nie tylko rosnąca świadomość Polaków, ale również chęć uniezależnienia się od rosnących cen prądu i możliwość skorzystania z dotacji. W przypadku fotowoltaiki nasi klienci najczęściej korzystają z programu Mój prąd, pomagamy im załatwić związane z tym formalności.

- W jakim zakresie energia ze słońca, może zastąpić 3 mln kopciuchów w naszych domach?
- Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną może zasilać wszystkie urządzenia w naszym domu, w tym również ogrzewanie. Dlatego duet fotowoltaika i pompa ciepła to świetne rozwiązanie – przyjazne środowisku, oszczędne i wygodne. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców właściwie bezobsługowe. Dzięki nowoczesnym technologiom może służyć nam przez wiele lat.

- Szacuje się, że termoizolacji wymaga w  Polsce 3 mln budynków prywatnych. Ile energii możemy zaoszczędzić po ich ociepleniu?
- Termoizolacja to tylko część termomodernizacji budynku związana m.in. z wymianą stolarki okiennej i jego ociepleniem, mającym na celu uniknięcie strat energii. Jednak równie ważna jest wymiana źródeł ciepła na ekologiczne i ekonomiczne, takie jak np. pompa ciepła. Należy jednak zauważyć, że  każdy dom to odrębny przypadek i nie ma jednej recepty na termomodernizację, z której wszyscy mogliby skorzystać. W tym przypadku konieczna jest inwestycja w materiały i technologie, dzięki którym dom będzie jak najbardziej samowystarczalny pod względem energetycznym. Tym samym jego właściciel może zaoszczędzić znaczne kwoty. Ponadto koszt inwestycji można zmniejszyć dzięki skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej oraz programu Czyste powietrze.

- W jakim zakresie program Mój prąd wpłynął  na rozwój fotowoltaiki w Polsce?
- Dofinansowania przyczyniły się do rozwoju sektora OZE i wzrostu popularnościzarówno instalacji fotowoltaicznych, jak i pomp ciepła. Niedawno ogłoszono III nabór do programu Mój prąd – dofinansowania na które czekało wiele osób myślących o własnej elektrowni słonecznej. Wnioski będzie można składać już od 1 lipca. W poprzednich edycjach dofinansowanie w ramach programu wynosiło 5 tys. zł, aby móc je otrzymać, należało spełnić kilka warunków, m.in. moc instalacji musiała mieścić się w przedziale od 2 do 10 kWp. Niezwykle istotną informacją dla osób, które zdecydowały się na montaż i zakup instalacji fotowoltaicznej pomiędzy naborami, jest to, że będą mogły złożyć wniosek do III edycji programu Mój prąd.

- Instalacje, baterie fotowoltaiczne  są coraz bardziej nowoczesne, wydajne. Czy  wsie, gminy nie powinny inwestować w  takie instalacje, tworząc baterie, elektrownie fotowoltaiczne, z których mogliby korzystać mieszkańcy gminy?
- Niestety na ten moment nie pozwalają na to przepisy prawa. Obecnie w przypadku takiej inwestycji zyskałaby przede wszystkim gmina, która zarabiałaby na sprzedaży nadwyżek energii do zakładu energetycznego, a mieszkańcy i tak musieliby zapłacić za energię. Rozwój fotowoltaiki w Polsce to przede wszystkim przydomowe mikroinstalacje i jest to jeden z naszych wiodących produktów.

- Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste powietrze zapowiedział, że wraz z końcem sezonu grzewczego zaczyna się kluczowy czas dla realizacji programu Czyste powietrze. Co to oznacza dla Votum Energy?
 - Wymiana źródła ciepła jest możliwa dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego, przy wyłączonym ogrzewaniu, dlatego wiele osób odkłada decyzję o wymianie starego pieca na cieplejszą część roku. Teraz jest najlepszy moment na to, aby zacząć działać. W sierpniu i wrześniu może okazać się, że ze względu na dostępne terminy montaży konieczne będzie odłożenie instalacji o kilka miesięcy, a to dodatkowe wydatki i obowiązki związane z zakupem paliwa, np. węgla i obsługą starego pieca przez kolejny sezon.

- Spółka wylicza, że korzystając z fotowoltaiki, można zyskać do 5 000 zł rocznie, a użytkowanie paneli przez 25 lat da aż 125 000 zł oszczędności. Proszę przybliżyć te wyliczenia.
- Przy miesięcznym rachunku za prąd wynoszącym 420 zł w ciągu roku musimy przeznaczyć na ten cel ponad 5 tys. zł. Odpowiednio w ciągu 25 lat musielibyśmy zapłacić za prąd ok. 126 tys. zł przy założeniu, że jego cena nie wzrośnie przez cały ten okres. Natomiast jeśli podwyżka cen prądu wyniosłaby 3 proc. rocznie, to po 25 latach nasz miesięczny rachunek za prąd opiewałby na blisko 880 zł, a łączna suma naszych opłat przez cały ten czas wyniosłaby ok. 190 tys. zł. Po 30 latach byłoby to odpowiednio ponad 246 tys. zł. Natomiast dzięki instalacji dopasowanej do naszych potrzeb miesięczne rozliczenia z zakładem energetycznym będą bliskie zeru.

Dlatego inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się już po 6-7 latach i po tym czasie możemy cieszyć się rosnącymi oszczędnościami. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje własna elektrownia słoneczna, zależy to od wielu czynników - średnia wielkość instalacji to ok. 6,5 kWp, a jej koszt wynosi ok. 33 tys. zł.

- Czy Polska ma już dobrze rozwinięty przemysł fotowoltaiczny?
- Rosnąca popularność fotowoltaiki przyczyniła się do rozwoju tego segmentu. Obecnie na rynku działa kilka tysięcy podmiotów, które specjalizują się w odnawialnych źródłach energii. Jako Votum Energy zajmujemy się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Nasza oferta adresowana jest do szerokiego grona odbiorców: klientów indywidualnych, przedsiębiorców, a także właścicieli gospodarstw rolnych. Wykonujemy instalacje na terenie całego kraju, bazując na wysokiej jakości modułach importowanych bezpośrednio od producenta. Korzystamy przy tym z własnych ekip monterskich i certyfikowanych instalatorów. Nasi eksperci mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży odnawialnych źródeł energii.

Klienci Votum Energy SA mogą liczyć na nasze wsparcie od momentu przedstawienia oferty przez doradcę ds. OZE, poprzez przygotowanie projektu, montaż, pomoc w uzyskaniu dofinansowań i na serwisie posprzedażowym kończąc. W ciągu niespełna roku z powodzeniem zrealizowaliśmy ponad tysiąc instalacji o łącznej mocy przekraczającej 6 MW. Ważne są dla nas: zaufanie, pewność i bezpieczeństwo. Może to potwierdzić ponad 280 tys. klientów Grupy Kapitałowej Votum, której jesteśmy częścią. To ponad 20 spółek, a ich ugruntowana pozycja na rynku oraz wieloletnie doświadczenie  zapewniają bezpieczeństwo i najwyższą jakość obsługi we wszystkich segmentach prowadzonej działalności. Votum SA w 2020 r. obchodziła dwa ważne jubileusze: 15 lat prowadzenia działalności oraz 10 lat od debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (2) pokaż wszystkie
 • Gienek 25 maja 2021 18:29:31
  Profile Avatar

  To branża przyszłości, widać to choćby po firmach, które są juz mocne i wchodzą w te branże jak chocby Maxcom eco energy.

 • zdziwiony 25 maja 2021 13:22:17
  Profile Avatar

  Okazuje się, za choć Polska nie jest krajem południowym, ma długie zimy, to ma dobre warunki dla fotowoltaiki, a to dobra wiadomość dla właścicieli domów

 • YMOKX
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Prawie cała załoga do zwolnienia. W czwartek akcja protestacyjna
12 czerwca 2024
45,143 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]