W najbliższych latach dla woj. śląskiego będzie naprawdę bardzo dużo środków; mam obawę, aby było w stanie, i przedsiębiorcy i samorządowcy, wykorzystać te środki - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
W ostatnich miesiącach samorządowcy z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego deklarowali starania o znaczne zwiększenie dostępnych dla regionu funduszy europejskich: np. w przypadku Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, mającego niwelować skutki transformacji energetycznej, zgłosili zapotrzebowanie na 3,89 mld euro, przy zaproponowanej przez resort funduszy alokacji 2,066 mld euro.
Wiceminister funduszy odpowiadał w czwartek na pytanie grupy posłów koalicji rządzącej m.in. o wielkość środków Funduszu Odbudowy dla województw śląskiego i małopolskiego. Przypomniał m.in., że środki Funduszu Odbudowy są zarządzane przez Komisję Europejską i nie ma wyasygnowanych kopert regionalnych, jak to ma miejsce w polityce spójności, w postaci programów regionalnych.
To jest kwota (Funduszu Odbudowy) wspólna dla całego kraju i oczywiście można jakąś projekcję przewidzieć, bo większość środków, które są w Krajowym Planie Odbudowy, będzie dysponowana w ramach konkursów (). Oczywiście można spodziewać się, że proporcjonalnie w stosunku do wielkości województwa, środki wpłyną do każdego z nich - mówił wiceminister.
- Czyli jeśli chodzi o małopolskie i śląskie, jak już by tak dzielić tylko pod kątem ilości województw, geograficznie, to jedna szesnasta tych środków na pewno trafi na regiony Małopolski i Śląska. Myślę, że nawet sporo więcej dlatego, że wielkość województwa i skala też wyzwań, jakie są przed woj. śląskim determinują sporo większe środki, niż proporcjonalnie - sygnalizował.
Wskazał, że ma to swoje odzwierciedlenie w regionalnych programach operacyjnych, czyli polityce spójności i w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - poprzez oba te instrumenty do woj. śląskiego ma trafić w obecnej perspektywie finansowej blisko 4,5 mld euro.
- Więc woj. śląskie, ja mam tylko jedną obawę, aby było w stanie - i przedsiębiorcy i samorządowcy - wykorzystać te środki. To będzie kilkanaście miliardów złotych do wykorzystania - to są gigantyczne środki. Więc jestem przekonany, że wielkie wyzwanie, jakie przed nami stoi, to jest wykorzystanie tych środków dla woj. śląskiego i też dokonanie procesu transformacyjnego, z którym Śląsk niewątpliwie musi się zmierzyć - powiedział wiceminister funduszy.
- Co do woj. małopolskiego, tam jest alokacja w regionalnym programie operacyjnym na ten moment 1,5 mld euro, ale przed nami jeszcze dysponowanie rezerwą w ramach kontraktu programowego, gdzie zakładam, że co najmniej kilkaset milionów euro jeszcze do tego będzie przypisana. Więc ta alokacja łącznie z partycypacją w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - dzisiaj nasza propozycja jest na poziomie 247 mln euro - da kwotę ponad 2 mld euro - dodał.
- Więc trzeba spodziewać się, że w najbliższych latach dla woj. małopolskiego i śląskiego będzie naprawdę bardzo dużo środków i wspólnie z urzędami marszałkowskimi, ale też z gminami będziemy próbowali dobrze zainwestować te środki, aby one przyczyniły się do rozwoju regionów - zadeklarował Waldemar Buda.
Nowy regionalny program operacyjny woj. śląskiego pod nazwą Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (FE SL) ma mieć najwyższą w kraju wartość 2 mld 365 mln euro. Zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-27, do woj. śląskiego trafić ma też ponad połowa krajowej puli Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST): 2 mld 66 mln euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.